Dzieci rodziców o niskich dochodach częściej chorują na schizofrenię
Ubogie dzieciństwo zwiększa ryzyko schizofrenii w późniejszym okresie życia - informuje pismo „JAMA Psychiatry”.
Poprzednie badania potencjalnych powiązań pomiędzy pozycją społeczno-ekonomiczną rodziców a ryzykiem schizofrenii u dziecka dawały niespójne wyniki. Zespół doktora Christiana Hakulinena z uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) przeprowadził badanie kohortowe wszystkich osób urodzonych w Danii w okresie od stycznia 1980 do grudnia 2000. Były one obserwowane od 15. roku życia do momentu rozpoznania schizofrenii, emigracji, śmierci - lub do 31 grudnia roku 2016 – zależnie od tego, co nastąpiło najpierw. Poziom dochodów rodziców uczestników badania określany był w roku urodzenia oraz w wieku 5, 10 i 15 lat.
Im większą część dzieciństwa dana osoba żyła w ubóstwie, tym bardziej była zagrożona schizofrenią w późniejszym okresie. Jednak niezależnie od poziomu dochodów rodziców po urodzeniu, wzrost tego poziomu w okresie od urodzenia do 15. roku życia wiązał się z niższym ryzykiem schizofrenii niż w przypadku spadku dochodów.
Spośród ponad 1 miliona uczestników w czasie 11,6 mln osobolat obserwacji schizofrenię zdiagnozowano u 7544. Naukowcy wskazują na odwrotną zależność pomiędzy dochodami rodziców w dzieciństwie a późniejszym ryzykiem schizofrenii. Zależność ta była nadal widoczna po uwzględnieniu choroby psychicznej rodziców, stopnia urbanizacji, poziomu wykształcenia rodziców oraz wpływu oddzielenia od rodziców. „Byliśmy zaskoczeni widząc tak wyraźną zależność" - powiedział Hakulinen.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje