Hormon głodu zwiększa motywację do ćwiczeń
Zwierzęta z wyższym poziomem greliny – hormonu głodu – chętniej podejmują aktywność fizyczną – ustalili badacze z Kurume University School of Medicine w Japonii. To istotna informacja dla osób walczących z nadwagą.
Badanie sugeruje, że spożywanie posiłków tylko w wyznaczonych porach (bez podjadania) lub regularne poszczenie, które prowadzi do wzrostu stężenia greliny w organizmie, może pomóc w utrzymaniu motywacji do ćwiczeń, a zarazem zwiększać szansę powodzenia u osób pragnących pozbyć się nadmiarowych kilogramów.
Podczas eksperymentów specjaliści dawali myszom stały dostęp do pożywienia, bądź karmili je jedynie dwa razy dziennie. Następnie obserwowali, jak często korzystają z kołowrotka.
Okazało się, że gryzonie, które rzadziej jadły (choć przyjmowały podobną ilość pożywienia), znacznie więcej biegały. I to dobrowolnie.
Gdy u myszy zablokowano wydzielanie greliny, efekt zanikał.
Z kolei u zwierząt, które jadły bez ograniczeń i otrzymały dodatkową dawkę hormonu, motywacja do ćwiczeń wzrastała.
„Wyniki naszego badania sugerują, że głód, który wzmaga produkcję greliny, może być – przy ograniczonym spożywaniu posiłków - zaangażowany w zwiększenie motywacji do dobrowolnych ćwiczeń. Zatem utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych, z regularnymi porami posiłków lub postu, może wzmacniać motywację do ćwiczeń u ludzi z nadwagą” – podsumowuje dr Yuji Tajiri, jeden z autorów pracy.
Badacze planują teraz potwierdzić uzyskane rezultaty na ludziach.
Żródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje