Bakterie zwiększające ryzyko raka jelita grubego?
Niesklasyfikowany jeszcze rodzaj bakterii należący do rzędu Bacteroidales ma związek ze zwiększeniem ryzyka raka jelita grubego do 15 proc. - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu podczas konferencji brytyjskiego National Cancer Research Institute, która odbywa w Glasgow.
"Chcieliśmy sprawdzić, czy różnice w mikrobiomie jelitowym człowieka, takie jak liczba obecnych bakterii czy liczebność konkretnych ich rodzajów, może wpływać na ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Wiele dotychczasowych badań prowadzonych zarówno wśród ludzi, jak i na myszach wskazywało na istnienie takiej zależności. Nasze wyniki potwierdzają, że bakterie należące do rzędu Bacteroidales występują częściej i w większych ilościach u osób z rakiem jelita grubego" - mówi autorka analizy dr Kaitlin Wade.
Naukowcy analizowali dane dotyczące 124 tys. osób zarejestrowanych w bazach czterech projektów badawczych. Po przeprowadzeniu badań asocjacyjnych w skali genomu autorzy ustalili, że wariant genetyczny w określonych częściach genomu miał związek z obecnością różnego poziomu 13 rodzajów bakterii jelitowych, a u osób z niesklasyfikowaną bakterią z rzędu Bacteroidales występowało większe ryzyko rozwoju raka jelita grubego niż u osób, które tej bakterii nie posiadały.
W badaniach zastosowano metodę randomizacji Mendla, która polega na określaniu wpływu wariantów genetycznych na wystąpienie określonego rezultatu.
"Po sklasyfikowaniu tej bakterii musimy przeprowadzić więcej badań, by zrozumieć w jaki sposób czynniki genetyczne wpływają na mikrobiom jelitowy. Nie wiemy jeszcze czy próba wyeliminowania tej bakterii w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju nowotworu może mieć skutki uboczne wpływające na inne aspekty zdrowia" - komentuje dr Wade.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje