Słuchawki, które ostrzegą pieszych przed niebezpieczeństwem
Inteligentne słuchawki, które ostrzegają pieszych przed niebezpieczeństwem, skonstruowali naukowcy z amerykańskiego Data Science Institute w Columbii.
Wpatrywanie się w telefon podczas poruszania się pieszo po mieście to rosnące zagrożenie dla publicznego bezpieczeństwa. Zjawisko dorobiło się już nawet specjalnego angielskiego określenia – twalking (z połączenia ang. walking – spacerować i texting – pisać SMS-y). Piesi, którzy dodatkowo noszą słuchawki, nie słyszą dźwięków ostrzegawczych – klaksonów, krzyków czy warkotu zbliżających się aut. W związku z tym w Stanach Zjednoczonych liczba wypadków z udziałem pieszych wywołana tym zjawiskiem potroiła się w ciągu ostatnich siedmiu lat. W ubiegłym roku liczba zgonów pieszych była najwyższa od 1990 roku.
Dlatego badacze z Data Science Institute w Columbii (Karolina Południowa) skonstruowali słuchawki wyposażone w miniaturowe mikrofony i system inteligentnego przetwarzania sygnałów, które wykrywają odgłosy zbliżających się samochodów. Kiedy niebezpieczeństwo jest blisko, system wysyła sygnał alarmowy do słuchawek – czytamy w „IEEE Internet of Things Journal”.
„Eksplorujemy nowy obszar w rozwijaniu niedrogiej i wymagającej mało energii technologii, która zapewni mechanizm ostrzegawczy dla pieszych” – wyjaśnił uczestnik badań, inżynier Fred Jiang.
Naukowcy stoją przed kilkoma wyzwaniami: muszą wbudować złożone, miniaturowe mikrofony w słuchawki, a także opracować pobierającą niewiele energii metodę przetwarzania dźwięków z zewnątrz w taki sposób, aby sprzęt we właściwym momencie ostrzegał pieszego.
Inteligentne słuchawki powinny też dysponować możliwością uczenia maszynowego, aby odpowiednio klasyfikować setki odgłosów z ulic. Chodzi też o to, aby użytkownik mógł szybko rozpoznać alarm i zareagować.
Obecnie naukowcy testują prototypy w laboratorium i na ulicach Nowego Jorku – miasta słynącego z tłoku i kakofonii dźwięków. Badacze mają nadzieję, że kiedy uda się skomercjalizować projekt, zmniejszy się liczba wypadków z udziałem pieszych.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje