Zsekwencjonowano genom kałamarnicy olbrzymiej
Genom kałamarnicy olbrzymiej, tajemniczego giganta z głębin morskich, udało się zsekwencjonować międzynarodowemu zespołowi naukowców. Wyniki badań opublikowano na stronie pisma naukowego „GigaScience”.
Kałamarnica olbrzymia (Architeuthis dux) dorasta do 18 m długości, w tym ok. 12 m mogą mierzyć jej macki, których ma dziesięć, jej oczy zaś są wielkie jak talerze. Być może opowieści o krakenie, potworze z głębin, z którym m.in. walczył kapitan Nemo, dotyczą właśnie tego gatunku kałamarnic.
Znajomość anatomii kałamarnic olbrzymich opiera się głównie na badaniu ich szczątków wyrzucanych na brzeg morski. Ponieważ żyją na dużej głębokości, rzadko się je widuje. Nigdy nie udało się schwytać żywej kałamarnicy olbrzymiej.
Z tego względu zsekwencjonowanie genomu tego morskiego giganta może przynieść wiele interesujących informacji o jego biologii i ewolucji, tym bardziej, że głowonogi uważane są za bardzo inteligentne zwierzęta.
Zespół kierowany przez profesor Rute da Fonseca z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii odkrył, że genom kałamarnicy olbrzymiej także jest olbrzymi, liczy bowiem 2,7 mld par DNA, co oznacza, że stanowi ok. 90 proc. wielkości ludzkiego genomu.
Co ciekawe, wstępne analizy dowodzą, że w genomie kałamarnicy olbrzymiej licznie występują geny odpowiedzialne za kodowanie białek z rodziny protokadheryn. Regulują one m.in. właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, w tym mózgu. Do niedawna uważano, że posiadają je wyłącznie kręgowce.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje