Spaliny z silnika Diesla zwiększają ryzyko zakażeń
Spaliny z silników Diesla sprawiają, że żyjące w nosie i gardle bakterie mogą wywołać zapalenie płuc czy opon mózgowych. To dlatego, że cząstki spalin uszkadzają komórki odpornościowe walczące z zarazkami.
Bakterie Streptococcus pneumoniae, to jak wyjaśniają naukowcy z University of Liverpool, najczęstsza przyczyna zapalenia płuc i opon mózgowych, a także wywołanych infekcjami zgonów u małych dzieci i osób starszych. Bakteria, u większości ludzi, nie powodując kłopotów, żyje wewnątrz nosa i w gardle. Jednak, kiedy przedostanie się do części organizmu, które w normalnych warunkach są sterylne, np. do płuc czy krwi, może wywołać zagrażające życiu zakażenia.
Badacze z Liverpoolu sprawdzili, czy spaliny z silników wysokoprężnych ułatwiają bakterii atak.
WHO szacuje, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada na świecie za 7 mln zgonów rocznie, z czego 7 proc. spowodowanych jest zapaleniem płuc. 37 proc. globalnej populacji żyje przy tym w rejonach, gdzie normy WHO odnośnie jakości powietrza są przekroczone. Spaliny z silników Diesla to jednocześnie jeden z ważniejszych komponentów zanieczyszczeń.
Badacze przetestowali więc działanie spalin na myszach i ludzkich komórkach. Okazało się, że pod wpływem dymu z silnika, żyjące w układzie oddechowym makrofagi działają gorzej. Tymczasem odpowiadają one za walkę z bakteriami i usuwanie zanieczyszczeń z organizmu, m.in. słabiej zabijają bakterie Streptococcus pneumoniae.
To pozwala groźnym mikrobom dłużej przeżyć w układzie oddechowym, w tym w płucach i powodować znaczne zapalenia. W ich wyniku zarazki mogą przedostać się do krwi i wywołać inne, groźne choroby.
„Wiemy, że wystawienie na zanieczyszczenia powietrza jest szkodliwe i odpowiada każdego roku za śmierć milionów ludzi, w dużej mierze przez powodowanie zapalenia płuc. Jednak nie wiedzieliśmy, jak zanieczyszczenia powietrza, takie jak spaliny z silników Diesla, wywołują choroby płuc” - mówi prof. Aras Kadioglu, autor publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of Allergy and Clinical Immunology”.
„W przedstawionym badaniu odkryliśmy komórkowy mechanizm, który za tym stoi. Rezultaty wskazują na pilną potrzebę poradzenia sobie z zanieczyszczeniami powietrza, jeśli chcemy zredukować groźne dla życia choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie płuc” - kontynuuje naukowiec.
Wyniki zgadzają się z obserwacjami wskazującymi na rosnącą zachorowalność na zapalenie płuc w takich krajach jak Chiny, gdzie poziom zanieczyszczeń jest szczególnie wysoki.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje