Powstaje Centrum Mikroskopowego Badania Materii
W kwietniu mają ruszyć prace nad stworzeniem Centrum Mikroskopowego Badania Materii, które powstanie na terenie chorzowskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Ma to być miejsce łączące prowadzone w regionie badania m.in. nad nanomateriałami.
Jak poinformowało biuro prasowe UŚ, przedsięwzięcie "obejmuje budowę nowego obiektu i zakłada wyposażenie go w kilka nowoczesnych mikroskopów elektronowych umożliwiających korelacyjne badania materii, w tym transmisyjny mikroskop kriogeniczny i mikroskopy skaningowe sprzężone z technikami spektroskopowymi oraz mikroskop konfokalny i sił atomowych".
Jak czytamy, stworzenie takiego centrum kompetencji wyspecjalizowanego w obszarze mikroskopowych badań "materii miękkiej" ma doprowadzić do konsolidacji i rozwoju badań prowadzonych w regionie m.in. nad fizykochemicznymi właściwościami nowoczesnych materiałów i nanomateriałów znajdujących zastosowanie m.in. w medycynie, farmacji, lotnictwie, motoryzacji.
Projekt przewiduje też współpracę z sektorem biznesu oraz wprowadzenie nowoczesnych metod zarządzania pracami badawczymi i rozwojowymi, ukierunkowanymi na cele naukowo-badawczo-rozwojowe.
Jak podano, na realizację projektu "Centrum Mikroskopowego Badania Materii (CMBM SPIN-Lab)" Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 31,5 mln zł. Prace rozpoczną się w kwietniu i mają potrwać dwa lata.
W chorzowskim kampusie Uniwersytetu Śląskiego pracują m.in. fizycy, chemicy i materiałoznawcy.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje