NASA szuka pomocy przy budowie księżycowego robota
Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła konkurs na ulepszenie robota, który ma zbierać księżycową glebę. Zgłoszenia mogą przesyłać także amatorzy.
Jak przypomina NASA, kopanie na Księżycu to wyjątkowe wyzwanie. Robot musi być maksymalnie lekki, a jednocześnie poradzić sobie ze zbieraniem regolitu - księżycowej gleby. Kłopot w tym, że tego typu maszyny używane na Ziemi wykorzystują właśnie swoją dużą wagę do kopania.
Inżynierowie z NASA wymyślili robota o nazwie RASSOR, który z przodu i z tyłu ma dwa obracające się, puste w środku bębny, zagarniające glebę i przechowujące w swoim wnętrzu. Na ściankach cylindrów znajdują się łopatki zagarniające regolit i odprowadzające go do wnętrza cylindrów. Ponieważ obracają się w przeciwnych kierunkach, pojazd w czasie kopania pozostaje na swoim miejscu (https://www.youtube.com/watch?v=sBod90pUfB0). Potem, obracając się w przeciwną stronę, uwalniają materiał, gdy robot podjedzie w miejsce zrzutu ładunku.
Zadaniem uczestników konkursu jest zaproponowanie lepszego kształtu bębnów i ich wnętrza - tak, aby mogły zbierać i przechowywać więcej materiału. Bęben musi dać się napełnić przynajmniej do 50 proc. swojej objętości - informują specjaliści z NASA.
Akcja została zorganizowana przy współpracy z serwisem GrabCad.
„Organizowaliśmy konkursy z GrabCAD już w przeszłości i okazywały się ogromnymi sukcesami” - powiedział Jason Schuler, inżynier z NASA Kennedy Space Center. „Jako repozytorium wspieranych komputerowo projektów, platforma pomaga nam dotrzeć do profesjonalnych projektantów, inżynierów, wytwórców i studentów działających poza branżą kosmiczną, a którzy mogą mieć pomysł, jak pomóc NASA” - dodaje specjalista.
Termin zgłaszania projektów ubiega 20 kwietnia tego roku.
Więcej informacji na stronach:
https://www.nasa.gov/feature/help-nasa-design-a-robot-to-dig-on-the-moon
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje