Ryzyko depresji jest tym większe, im bardziej zaawansowana otyłość
Osoby otyłe mają wyższe ryzyko wystąpienia depresji. Rośnie ono proporcjonalnie do zaawansowania otyłości i do masy ciała - wynika z najnowszej pracy brytyjskich naukowców, którą publikuje pismo „Obesity”.
Naukowcy z University of Leicester doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 519 tys. 513 dorosłych osób z nadwagą i otyłością. Wcześniej u nikogo z nich nie zdiagnozowano depresji. Stan ich zdrowia śledzono średnio przez 6,2 roku.
W tym okresie epizod depresji wystąpił u 6,3 proc. osób objętych badaniem. Leki przeciwdepresyjne, jako terapię pierwszego rzutu, zapisano dwóm trzecim (66,3 proc.) z nich. Lekarze zaczynali najczęściej od fluoksetyny (substancja czynna obecna m.in. w znanym leku Prozac), a po upływie czasu zaczynali częściej zapisywać pacjentom sertralinę.
Co ważne, ryzyko wystąpienia depresji rosło u osób otyłych wprost proporcjonalnie do tzw. wskaźnika masy ciała (BMI), który oblicza się dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. W przypadku otyłości I stopnia (BMI od 30 do 34,9 kg/m2) było ono wyższe o 13 proc. niż u osób z nadwagą (BMI 25 – 29,9 kg/m2), w przypadku osób z BMI od 35 do 39,9 kg/m2 – rosło o 34 proc., u osób z otyłością olbrzymią 40-44,9 kg/m2 rosło o 51 proc. i o 67 proc. u osób o BMI 45-49,9 kg/m2. Przy BMI od 50 kg/m2 wzwyż ryzyko malało nieco i wynosiło 54 proc.
Najbardziej zagrożone depresją były kobiety oraz mężczyźni w grupie wiekowej 40-59 lat z otyłością olbrzymią.
Autorzy pracy rekomendują, by dla osób z nadwagą i otyłością opracować specjalne wytyczne odnośnie farmakologicznego leczenia depresji, jak również stworzyć odpowiednio dostosowane świadczenia pomagające radzić sobie z nastrojem i zachowaniami. Dzięki temu skuteczność leczenia depresji wśród tych pacjentów będzie większa.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje