Eksperyment medyczny jako potencjalna droga leczenia COVID-19
Rodzaje eksperymentu medycznego
Eksperyment medyczny przeprowadzany na ludziach może być eksperymentem leczniczym lub badawczym.
Eksperymentem leczniczym jest wprowadzenie nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej. Może on być przeprowadzony, jeżeli dotychczas stosowane metody nie są skuteczne lub jeżeli ich efektywność nie jest zadawalająca.
Natomiast eksperyment badawczy ma na celu przede wszystkim rozszerzenie wiedzy medycznej. Może być on przeprowadzany zarówno na osobach chorych, jak i zdrowych. Przeprowadzenie eksperymentu badawczego jest dopuszczalne wówczas, gdy uczestnictwo w nim nie jest związane z ryzykiem albo też ryzyko jest niewielkie i nie pozostaje w dysproporcji do możliwych korzystnych rezultatów takiego eksperymentu.
Zasady przeprowadzania i przebieg
Eksperyment medyczny może być przeprowadzany, jeżeli spodziewana korzyść lecznicza lub poznawcza ma istotne znaczenie a przewidywane osiągnięcie tej korzyści oraz celowość i sposób przeprowadzania eksperymentu są zasadne w świetle aktualnego stanu wiedzy i zgodne z zasadami etyki lekarskiej. W przypadku gdyby natychmiastowe przerwanie eksperymentu mogło spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia jego uczestnika, lekarz musi go o tym poinformować. Ponadto przeprowadzenie eksperymentu medycznego wymaga pisemnej zgody uczestnika badania.
W badaniach medycznych z udziałem osób zdolnych do udzielenia świadomej zgody każdy potencjalny uczestnik musi zostać należycie poinformowany o:
- celach
- metodach
- źródłach finansowania
- wszystkich możliwych konfliktach interesów
- powiązaniach instytucjonalnych badacza
- przewidywanych korzyściach
- ryzyku
- niedogodnościach związanych z badaniem
- ustaleniach odnoszących się do postępowania po zakończeniu badania
- innych istotnych aspektach badania
Istotnymi ograniczeniami szerokiego zastosowanie badań klinicznych w leczeniu COVID-19 (prowadzonych w nielicznych ośrodkach) są m.in. ich długotrwałość, rosnąca, ale niepełna wiedza o patofizjologii infekcji SARS-CoV-2 oraz wzrost transmisji. Dlatego alternatywą może być tutaj eksperyment medyczny oparty głównie na próbach zastosowania znanych leków w nowym wskazaniu, jakim jest leczenie choroby koronawirusowej.
Niektóre leki eksperymentalnie podawane w COVID-19:
- chlorochina,
- remdesivir,
- lopinavir, rytonavir,
- nitazoksanid,
- tocilizumab,
- oseltamivir,
- inne.
mgr Anita Błachut, lek. Paweł J. Pawlica
Piśmiennictwo:
1) Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2005 r. nr 226, poz. 1943 z późn. zm.)
2) Deklaracja Helsińska
3) Kodeks Etyki Lekarskiej
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje