Ryzyko demencji zależy od tego, jak komponujemy posiłki
Na ryzyko rozwoju demencji ma wpływ nie tylko to, co jemy, ale także to, w jaki sposób zestawiamy posiłki – twierdzą francuscy badacze, których wnioski ukazały się w piśmie „Neurology”.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bordeaux przeprowadzili badania w grupie 209 osób z demencją oraz 418 osób bez demencji, których średnia wieku wynosiła 78 lat.
Pięć lat wcześniej uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące sposobu odżywiana w ciągu roku (jakie rodzaje pokarmu spożywali, jak często i co ze sobą łączyli). Co 2-3 lata wykonywano także badania kontrolne.
Choć ilość poszczególnych produktów spożywanych przez obie grupy była podobna, kompozycja talerza osób z demencją i bez demencji różniła się w sposób znaczący.
W przypadku osób z demencją centralnym punktem były przetworzone produkty mięsne, którym najczęściej towarzyszyły produkty skrobiowe, a także alkohol i przekąski (m.in. ciastka).
„Sugeruje to, że częstotliwość łączenia przetworzonego mięsa z innymi niezdrowymi produktami może mieć większe znaczenie dla ryzyka demencji niż sama ilość danego produktu w jadłospisie. Osoby z demencją często zestawiały mięso z ziemniakami, podczas gdy osoby bez demencji z bardziej zróżnicowanym pokarmem –warzywami, owocami czy owocami morza” – mówi autorka analizy dr Cécilia Samieri.
„Wiele dotychczasowych badań wskazywało, że zdrowa dieta, bogata w zielone warzywa liściaste, jagody, orzechy, pełne ziarna czy ryby, przyczynia się do obniżenia ryzyka demencji. W naszej pracy skoncentrowaliśmy się na sposobie łączenia produktów i okazało się, że ten czynnik także ma znaczenie” – dodaje badaczka.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje