Rosyjska szczepionka przeciwko Covid-19 w sierpniu
W Rosji jeszcze w sierpniu ma być zatwierdzona szczepionka chroniąca przed koronawirusem SAR-CoV-2 wywołującym chorobę Covid-19. W październiku planowane są masowe szczepienia, w pierwszej kolejności wśród lekarzy i nauczycieli.
Rosyjski minister zdrowia Michał Muraszko potwierdził w wypowiedzi dla mediów, że jeszcze w sierpniu najprawdopodobniej zatwierdzona zostanie opracowana w Rosji szczepionka chroniąca przed koronawirusem SAR-CoV-2. W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni lekarze i nauczyciele. Masowe szczepienia rozpoczną się w październiku 2020 r.
Reuters zwraca jednak uwagę, że niektórzy eksperci są zaniepokojeni tempem, w jakim rosyjska szczepionka jest wprowadzana do użycia - szybciej nawet, niż amerykańska i brytyjska. Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) prof. Anthony Fauci powiedział, że „bezpieczny i skuteczny” preparat opracowany w USA będzie gotowy pod koniec 2020 r.
Według „BBC News” na różnym etapie badań klinicznych jest obecnie ponad 20 szczepionek przeciwko Covid-19. Najbardziej zaawansowane są badania nad preparatami prowadzonymi w USA, Wielkiej Brytanii oraz Chinach. W sumie na różnych etapach badanych jest ponad 100 szczepionek przeciwko Covid-19 (niektóre źródła podają, że nawet ponad 140 preparatów).
Cytowany przez agencję Interfax rosyjski minister zdrowia Michał Muraszko twierdzi, że zakończono już badania kliniczne rosyjskiej szczepionki i przygotowano dokumentację do jej rejestracji. „New York Times” twierdzi jednak, że nie ma wciąż potwierdzających to badań naukowych.
„Mam nadzieję, że Chińczycy jak i Rosjanie przetestują szczepionkę, zanim jeszcze ktokolwiek ją otrzyma” – powiedział w miniony piątek cytowany przez dziennik prof. Fauci.
Według „NJT”, rosyjska szczepionka ma wejść w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych z początkiem sierpnia 2020 r. W tym najbardziej zaawansowanym stadium testów można określić, jak bardzo jest ona skuteczna. Na liście szczepionek przeciwko Covid-19 prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) nie ma adnotacji o trzeciej fazie badań klinicznych rosyjskiego preparatu. (PAP)
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje