Wykrywanie zaburzeń i chorób psychicznych
Eksperci z Uniwersytetu w Tokio połączyli uczenie maszynowe z narzędziami do obrazowania mózgu w celu opracowania nowego sposobu diagnozowania chorób psychicznych. Wynik ich eksperymentu wykazał, że komputer może zidentyfikować różnice w mózgach pacjentów ze schizofrenią lub autyzmem, a dodatkowo odróżnić je od osób zdrowych.
Różne choroby psychiczne i zaburzenia rozwojowe mogą dawać podobne, lub nawet takie same objawy, we wczesnym stadium ich rozwoju. O objawach i zachowaniach pacjentów psychiatrzy najczęściej dowiadują się od nich samych lub od osób z ich otoczenia, co może utrudniać trafną diagnozę. Mając to na uwadze, badacze zaprojektowali system uczenia maszynowego, który wykrywa zbieżne informacje w dużych zbiorach danych. Ich celem było rozwiązanie, które pozwala rozróżniać osoby ze schorzeniami psychicznymi - i zdrowe.
Zespół ekspertów reprezentujących dziedzinę medycyny i uczenia maszynowego przetestował nowy algorytm komputerowy najpierw na 206 Japończykach, a później na 43 dodatkowych pacjentach. Ich mózgi przeskanowano z wykorzystaniem metody rezonansu magnetycznego (MRI). Badanymi byli pacjenci, u których już wcześniej zdiagnozowano zaburzenie ze spektrum autyzmu lub schizofrenię, osoby z wysokim ryzykiem schizofrenii oraz osoby, u których wystąpił pierwszy przypadek psychozy. W grupie badawczej znalazły się też osoby bez problemów ze zdrowiem psychicznym.
Program komputerowy kojarzył różne diagnozy psychiatryczne z różnicami w grubości, powierzchni lub objętości wybranych obszarów mózgu. Diagnoza wydana przez maszynę odpowiadała ocenom psychiatrów z dokładnością do 85 proc. Zespół badaczy zauważył, że u osób badanych, grubość górnej kory mózgowej wahała się od 1,5 do 5 cm. Jak twierdzą naukowcy, może to w przyszłości pomóc odróżnić osoby z grupy ryzyka od osób zdrowych, zanim jeszcze wystąpią objawy zaburzeń lub psychozy.
Eksperci z Uniwersytetu w Tokio twierdzą, że to pierwsze badanie mające na celu rozróżnienie wielu chorób psychicznych, w tym zaburzeń ze spektrum autyzmu i schizofrenii. Zaburzenia te w kulturze popularnej przedstawia się różnie, jednak naukowcy od dawna podejrzewali, że są one w jakiś sposób ze sobą powiązane.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje