Otyłość może nasilać skutki choroby Alzheimera
Nowe badania naukowców z University of Sheffield oraz University of Eastern Finland wykazały, że nadwaga jest dodatkowym obciążeniem dla zdrowia mózgu i może zaostrzać chorobę Alzheimera – informuje “The Journal of Alzheimer's Disease Reports”.
"Uważa się, że ponad 50 milionów ludzi żyje z chorobą Alzheimera i pomimo dziesięcioleci przełomowych badań oraz ogromnego globalnego wysiłku wciąż nie mamy lekarstwa na tę okrutną chorobę” - powiedziała prof. Annalena Venneri z University of Sheffield, główna autorka badania.
Naukowcy przeanalizowali skany MRI mózgu 47 pacjentów z klinicznie zdiagnozowaną demencją w postaci łagodnej choroby Alzheimera, 68 pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i 57 osób zdrowych poznawczo. W nowatorskim badaniu wykorzystano trzy uzupełniające się techniki obliczeniowe, aby przyjrzeć się anatomii mózgu, przepływowi krwi, a także włóknom nerwowym.
Międzynarodowy zespół porównał wiele obrazów mózgu i mierzył różnice w lokalnej gęstości tkanki mózgowej, aby ocenić objętość istoty szarej - która ulega degeneracji w początkowej fazie choroby Alzheimera, integralność istoty białej, przepływ krwi w mózgu i otyłość.
U pacjentów z łagodną demencją stwierdzono związek między otyłością a objętością istoty szarej wokół prawego połączenia skroniowo-ciemieniowego. Badanie wykazało również, że utrzymanie prawidłowej masy ciała w łagodnym otępieniu związanym z chorobą Alzheimera może pomóc w zachowaniu struktury mózgu.
Autorzy podkreślają również wpływ nadwagi w wieku średnim na zdrowie mózgu w starszym wieku. „Zapobieganie odgrywa ważną rolę w walce z chorobą Alzheimera - zaznaczyła prof. Venneri. - Należy podkreślić, że niniejsze badanie nie pokazuje, że otyłość powoduje chorobę Alzheimera, ale wskazuje, że nadwaga jest dodatkowym obciążeniem dla zdrowia mózgu i może zaostrzać jej przebieg”.
Jak podkreśliła badaczka, choroby wywołujące demencję, takie jak choroba Alzheimera i demencja naczyniowa, rozwijają się niepostrzeżenie przez wiele lat, więc jeśli czeka się z odchudzaniem do 60. roku życia może być za późno. Dbać o zdrowie mózgu i zapobiegać jego chorobom trzeba zacząć dużo wcześniej. Bardzo ważna jest edukacja dzieci i młodzieży.
Współautor badania, dr Matteo De Marco z Neuroscience Institute University of Sheffield, powiedział: „Utrata masy ciała jest zwykle jednym z pierwszych objawów we wczesnych stadiach choroby Alzheimera, ponieważ ludzie zapominają o jedzeniu lub zaczynają jeść niewymagającą przygotowania żywność, na przykład herbatniki lub chipsy, zamiast bardziej pożywnych posiłków".
Jak wykazały analizy, otyłość może wpływać na się do podatności tkanki nerwowej, podczas gdy utrzymanie zdrowej wagi w łagodnym otępieniu związanym z chorobą Alzheimera może pomóc w zachowaniu struktury mózgu.
„Odkryliśmy, że utrzymanie prawidłowej wagi może pomóc w zachowaniu struktury mózgu u osób, które już doświadczają łagodnej demencji związanej z chorobą Alzheimera. W przeciwieństwie do innych chorób, takich jak choroby układu krążenia lub cukrzyca, ludzie rzadko myślą o znaczeniu odżywiania w kontekście schorzeń neurologicznych, ale te odkrycia pokazują, że może to pomóc w zachowaniu struktury mózgu” - dodał naukowiec.
Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z University of Eastern Finland. Profesor Hilkka Soininen, współautor artykułu, powiedział: „Wyniki podkreślają różne spojrzenia na styl życia i odżywianie w profilaktyce i leczeniu choroby Alzheimera. Unikanie otyłości jest ważne dla zdrowia mózgu, ale w przypadku pacjentów z chorobą Alzheimera ważne jest, aby dbać o prawidłowe odżywianie i utrzymywać prawidłową wagę”.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje