Styl życia w ciąży wpływa na geny dziecka
Międzynarodowy zespół wykazał związek między ruchem i dietą otyłych ciężarnych kobiet, a działaniem genów płodów. Pozytywne zmiany wiązały się też m.in. z większą masą mięśniową u dzieci i ich wagą.
Naukowcy ze Szwecji, Danii i Hiszpanii zaprosili 425 ciężarnych kobiet z otyłością, aby sprawdzić, czy zmiany w stylu ich życia wpłyną na aktywację genów nienarodzonych jeszcze dzieci.
Ochotniczki badacze podzielili na trzy grupy.
W pierwszej wprowadzili regularne spacery po 11 tys. kroków dziennie i zalecenia zmiany diety na tzw. śródziemnomorską, z liczbą kalorii od 1200 do 1675.
Druga grupa tylko spacerowała, a w trzeciej nie zaszły żadne zmiany.
Późniejsza analiza krwi pępowinowej pozwoliła badaczom na sprawdzenie metylacji DNA w komórkach dzieci.
Metylacja to jedna z metod (tzw. epigenetycznych zmian), jakimi komórki się posługują, aby regulować aktywność poszczególnych genów.
Jak się okazało, w obu grupach, w których wprowadzono zmiany zachowania, zaszły modyfikacje aktywności aż w 370 genach.
Niektóre z nich regulują przy tym metabolizm, rozwój tkanki tłuszczowej i wydzielanie insuliny.
Część z tych genów, jak już wiadomo, uczestniczy w rozwoju cukrzycy.
Zaszły zmiany fizjologiczne.
„Zauważyliśmy, że dzieci matek w obu grupach z interwencjami w zakresie stylu życia - tylko z wprowadzoną aktywnością fizyczną oraz z dodaną zdrową dietą - miały w momencie urodzenia większą masę mięśniową w porównaniu do grupy kontrolnej” - relacjonuje prof. Charlotte Ling z Uniwersytetu w Lund.
Dodatkowo naukowcy sprawdzali wzrost dzieci po kolejnych 9, 18 i 36 miesiącach.
Jak się okazało, 22 z wykrytych zmian w aktywności genów miało związek z późniejszym wskaźnikiem masy ciała (BMI) dzieci.
„W naszym projekcie nie mogliśmy wykazać bezpośrednich związków przyczynowych, ale wyniki wskazują, iż aktywność fizyczna i zdrowa dieta otyłych kobiet w trakcie ciąży wpływa na epigenetykę noworodków i prawdopodobnie oddziałuje też na budowę i wzrost dziecka w późniejszym życiu” - informuje prof. Ling.
Jedna z autorek nowej pracy opublikowanej w piśmie „Diabetes”, Kristina Renault ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze w jednym z wcześniejszych swoich badań odkryła, że aktywność fizyczna zmniejszała przyrost masy ciała u otyłych ciężarnych kobiet.
„Większa aktywność fizyczna i zdrowa dieta w czasie ciąży może ograniczyć przyrost wagi ciężarnych kobiet z otyłością, co przeciwdziała niektórym zagrożeniom związanym z wysokim BMI. Fakt, że jak się wydaje, masa mięśniowa dzieci była większa i DNA we krwi pępowinowej wykazywało epigenetyczne zmiany, wskazuje na związany ze zdrowym stylem życia efekt potencjalnie korzystnego programowania zdrowia dziecka” - podkreśla badaczka.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje