15-19 marca Tydzień Mózgu, tym razem online
Osoby, które chciałyby poznać tajemnice mózgu i umysłu, powinny zarezerwować sobie wieczory między 15 a 19 marca. W tych dniach z okazji Tygodnia Mózgu kilka ośrodków w Polsce szykuje wiele ciekawych spotkań online z popularyzatorami nauki i naukowcami specjalizującymi się w badaniach mózgu.
Na co była chora Alicja w Krainie Czarów? Czy myszy się uśmiechają? Czy mózg można zrobić ze skóry? Jak działają metafory w mózgu? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzą naukowcy podczas wykładów z okazji Tygodnia Mózgu. W czasie spotkań posłuchać też będzie można o działaniu dopalaczy, neurobiologicznych mechanizmach uzależnień, o tym, jaki związek ma dieta z chorobą Alzheimera, a także jak zatrzymać procesy starzenia w mózgu.
Spotkania online w ramach Tygodnia Mózgu przygotowują - niezależnie od siebie choćby Uniwersytety: Śląski, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Oddział PAN w Poznaniu i Instytut Nenckiego, a także instytucje z Krakowa oraz Torunia i Bydgoszczy. Wykłady zaplanowane są na ogół od poniedziałku do piątku (na UMCS i Krakowie - niektóre wydarzenia również w weekend), zwykle w godzinach popołudniowych (16-18).
Tydzień Mózgu jest światowym świętem nauk na pograniczu biologii, medycyny, biofizyki, psychologii i informatyki. Od 1998 r. Tydzień Mózgu obchodzony jest również w Polsce.
I tak w programie 12. Tygodnia Mózgu w Poznaniu znalazło się 10 wykładów. We wtorek wykład o tym, czy w przyszłości będziemy mogli skuteczniej leczyć choroby neurodegeneracyjne, w środę spotkanie dotyczące hodowli komórek nerwowych i minimózgów w probówce (prof. IChB PAN dr hab. Maciej Figiel, IChB PAN). A w czwartek wykład o przypadłościach opisanych w książce "Alicja w Krainie Czarów". Wykłady można będzie śledzić na YouTube.
Na stronie Poznańskiego Tygodnia Mózgu można obejrzeć nagrania archiwalne - z poprzednich edycji Tygodnia Mózgu.
Z kolei Uniwersytet Śląski w Katowicach przygotował 5 wykładów, które będą transmitowane na Facebooku https://us.edu.pl/event/online-tydzien-mozgu-2021/. W poniedziałek będzie można posłuchać o algorytmach pomagających badać zachowanie zwierząt, w środę o tym, co wiemy o umysłach małp, a w piątek o kryzysie replikacji badań w naukach o mózgu i umyśle.
Fundacja Nenckiego i Instytut Nenckiego codziennie szykują inny wykład dotyczący chorób cywilizacyjnych mózgu. Wykłady odbywać się będą online na platformie zoom. I tak np. we wtorek wykład o tym, jak odmłodzić mózg, w czwartek - wykład o samotności, a w piątek - o depresji.
12 wykładów i 12 warsztatów przygotowano też w ramach Tygodnia Mózgu #MariaMyśli na UMCS. Odbywa się on wyjątkowo od 15 do 21 marca. W programie m.in. wykłady o dopalaczach, uzależnieniach od opioidów, działaniu metafor w mózgu. Koła Studenckie z kolei przygotowały warsztaty o lobotomii, podświadomości czy świadomym śnieniu. Aby wziąć udział w spotkaniach, należy założyć darmowe konto na platformie kursów online UMCS i zgłosić chęć udziału w Tygodniu Mózgu.
Atrakcje szykują także trzy instytucje z Torunia i Bydgoszczy (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy). Na kanale YouTube oglądać będzie można wykłady o relacji mózgu z muzyką (poniedziałek), psychopedagogicznych mitach (wtorek) czy sztucznej inteligencji i przyszłości ludzkości (czwartek).
Jeśli chodzi o Kraków, to wykłady będą transmitowane w dniach 15-20 marca 2021 na Facebooku Cafe Nauka i YouTubie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Posłuchać będzie można m.in. o matematycznym mózgu i o tym, dlaczego czasem zawodzi (wtorek), albo o tym, w jakim stopniu rozwinięty jest układ nerwowy nowonarodzonych zwierząt różnych gatunków (środa).
Z kolei Uniwersytet SWPS 14 marca szykuje atrakcje w ramach Dni Mózgu. W programie spotkanie z prof. Kevinem Warwickiem (nazywanym pierwszym cyborgiem na świecie) oraz prof. Wiesławem L. Nowińskim, budowniczym pomostów między nauką, medycyną i sztuką.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje