Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko zaburzeń
Im większa ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza w dzieciństwie, tym większe ryzyko wystąpienia objawów zaburzeń zdrowia psychicznego w wieku 18 lat – informują naukowcy z King's College London, których wnioski opublikowało pismo „JAMA Network Open”.
W badaniach (DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2021.7508) uczestniczyło 2 tys. bliźniąt urodzonych w Anglii i Walii w latach 1994–1995. Dane na temat ich zdrowia fizycznego i psychicznego gromadzono do wczesnej dorosłości. Po wzięciu pod uwagę ekspozycji na tlenki azotu i pyły PM2,5 w miejscu zamieszkania uczestników okazało się, że 22 proc. z nich było pod wpływem stężenia tlenków azotu przekraczających zalecenia, a 84 proc. było narażonych na działanie zbyt wysokiego stężenia PM2,5.
Niezależnie od poziomu przestępczości w okolicach zamieszkiwanych przez uczestników czy historii zaburzeń zdrowia psychicznego w rodzinie, wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza przez tlenki azotu, przekładał się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak ADHD, depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, psychoza, a także uzależnienie od alkoholu, marihuany lub nikotyny.
Wcześniejsze prace sugerują, że zanieczyszczenia powietrza mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego w mózgu, który z kolei może przyczyniać się do problemów z regulacją myśli i emocji u nastolatków i młodych dorosłych – komentują autorzy.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje