Tysiące lat potrzebne na ustabilizowanie się klimatu
Przed 56 mln lat doszło do znacznego ocieplenia klimatu. Musiało minąć kilkadziesiąt tys. lat, zanim klimat wrócił do równowagi – informują naukowcy na łamach „Science Advances”.
Przed 56 mln lat doszło do globalnego ocieplenia klimatu: o pięć-osiem stopni Celsjusza. Musiało minąć 20-50 tys. lat, zanim klimat ustabilizował się.
Ocieplenie klimatu oznacza również większą częstotliwość ekstremalnych zjawisko pogodowych, takich jak burze, ulewy czy powodzie. Jest to odczuwalne także dzisiaj. W pewnym uproszczeniu można to opisać tak, że w atmosferze znajduje się więcej energii, która z kolei destabilizuje klimat.
Zespół Philipa Pogge von Strandmanna z Uniwersytetu Gutenberga w Moguncji (Niemcy) badał ocieplenie klimatu z przełomu paleocenu i eocenu. Zostało ono prawdopodobnie wywołane przez erupcje wulkaniczne, które wyrzuciły do atmosfery duże ilości dwutlenku węgla.
Im wyższe temperatury, tym szybciej wietrzeją skały. Ponadto jeśli w atmosferze jest dużo CO2, część będzie reagować z wodą, tworząc kwas węglowy. On z kolei również przyczynia się do wietrzenia.
Wietrzenia sprawia jednak, że atmosferyczny dwutlenek węgla, który został związany z glebą, spływa rzekami do morza, gdzie zostaje uwięziony.
„Nasza teoria głosi, że jeśli skały wietrzeją szybciej za sprawą wyższych temperatur, pomaga to również przekształcić atmosferyczny dwutlenek węgla w nierozpuszczalną postać węgla, która zatrzymuje się w wodzie morskiej” – wyjaśnia von Strandmann. Jak dodaje, po bardzo długim czasie poziom CO2 w atmosferze obniża się i klimat się stabilizuje.
Ten efekt przyczyniał się do stabilizacji klimatu ziemskiego przez miliardy lat i mógł zapobiec zagładzie życia na naszej planecie. W przypadku badanego epizodu zajęło to dziesiątki tysięcy lat.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje