Mamy konkretne dowody na to, że Omikron zakaża szybciej niż Delta
Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus oznajmił w poniedziałek, że naukowcy WHO mają już konkretne dowody na to, iż Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż Delta i może łatwiej zakażać osoby zaszczepione.
Omikron może również zakażać ludzi, którzy przeszli już Covid-19 - powiedział dziennikarzom podczas briefingu w Genewie.
Tezy takie postawili już w ubiegłym tygodniu autorzy badania przeprowadzonego przez londyński uniwersytet Imperial College, z którego wynikało, że wariant koronawirusa Omikron może pięciokrotnie częściej powodować reinfekcję koronawirusem niż Delta, nie jest też mniej niebezpieczny od tego drugiego szczepu.
Inne badanie, wykonane przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed, wskazało, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed Omikronem. Skuteczne pozostają jednak preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer.
WHO ostrzegała już wcześniej, że żaden dotychczasowy wariant koronawirusa nie rozprzestrzeniał się tak szybko jak Omikron.
Tedros zaapelował już w listopadzie, aby nie lekceważyć Omikrona, mimo iż brak jest dowodów na to, iż jest on groźniejszy od dominującego obecnie na świecie wariantu Delta.
Ostrzegł także, iż same szczepionki nie pozwolą żadnemu krajowi wyjść z kryzysu epidemicznego.(PAP)
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje