Możliwa jest ultradźwiękowa terapia cukrzycy
Stymulacja odpowiednich zakończeń nerwowych za pomocą ultradźwięków, przeprowadzona u trzech gatunków zwierząt z cukrzycą, powodowała wzrost wrażliwości na insulinę i obniżenie poziomu glukozy. Naukowcy prowadzą już badania z udziałem ludzi.
Zespół naukowców z Yale School of Medicine i innych instytucji naukowych z USA przedstawił metodę, która potencjalnie może powstrzymywać lub nawet cofać cukrzycę typu 2. bez zastosowania leków. Cukrzyca typu 2 dotyka na świecie niemal pół miliarda ludzi. W Polsce cierpi na nią ponad 2 mln osób, z czego 25 proc. o tym nie wie.
Długofalowymi skutkami źle leczonej cukrzycy są ślepota, niewydolność nerek, zawały, udary, amputacje kończyn.
„Choć dysponujemy różnymi lekami przeciwcukrzycowymi do leczenia zbyt wysokiego poziomu glukozy, cały czas szukamy nowych metod poprawy wrażliwości na insulinę u chorych” - mówi prof. Raimund Herzog współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Biomedical Engineering”.
W nowo opisanej, nieinwazyjnej metodzie pobudza się ultradźwiękami pewne specyficzne zakończenia nerwowe w wątrobie. Nerwy te oddziałują następnie na mózg, wpływając na stężenie neuroprzekaźników regulujących metabolizm. Badacze zauważyli m.in. korzystne zmiany w wątrobie, trzustce, mięśniach, tkance tłuszczowej, nerkach i jelitach.
Jak twierdzą, to przełomowe dokonanie w dziedzinie medycyny bioelektronicznej, w której próbuje się leczyć chroniczne choroby z pomocą urządzeń wpływających na pracę układu nerwowego.
Teraz naukowcy prowadzą badania sprawdzające, czy nową metodę można zastosować u ludzi.
„Jeśli nasze, trwające już badania kliniczne potwierdzą obiecujące wyniki badań przedklinicznych opisanych w niniejszej pracy i ultradźwięki będzie można wykorzystać zarówno do obniżenia poziomu glukozy oraz insuliny, ultradźwiękowa neuromodulacja będzie ekscytującą, całkowicie nową opcją w leczeniu pacjentów” - podkreśla prof. Herzog.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje