Średniowieczny statek kursował do Gdańska
Badania średniowiecznego wraku dowodzą, że statek kursował do Gdańska po towar, taki jak drewno i miedź – piszą naukowcy na łamach „International Journal of Nautical Archaeology”.
Wrak został odnaleziony w 2003 r. Statek pływał prawdopodobnie w latach 30. XV w., a zatonął ok. 1440 r.
Z najnowszych badań wynika, że statek został załadowany w Gdańsku, po czym popłynął prawdopodobnie do Bruges w Belgii, w drodze jednak zatonął w pobliżu szwedzkiego archipelagu Lysekil.
„Nasze analizy dały nam bardzo szczegółowy obraz ostatniej podróży statku. Mówią nam również o pochodzeniu ładunku. W większości to całkowicie nowa wiedza” - opisuje archeolog morski, Staffan von Arbin, który kierował międzynarodowym zespołem naukowców, badających wrak.
Ładunek zawierał miedź, drewno dębowe, wapno palone, smołę, cegły i dachówki. Próbki ładunku zostały wydobyte na powierzchnię kilka lat temu, dokładną ich analizę przeprowadzono jednak dopiero teraz.
Z analiz wynika, że miedź była wydobywana w dwóch kopalniach na obszarze znajdującym się obecnie w obrębie Słowacji. Cegły, drewno i być może smoła pochodzą z Polski, a wapno z Gotlandii. Ze źródeł można się dowiedzieć, że miedź spławiano wówczas rzekami ze Słowacji do Gdańska.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje