Lotnicze obserwatorium SOFIA trafi wkrótce do muzeum
Amerykańsko-niemiecki samolot SOFIA z teleskopem podczerwonym na pokładzie niedawno zakończył swoją służbę. Amerykańska agencja kosmiczna NASA zdecydowała, iż trafi do muzeum w Arizonie.
Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej, czyli SOFIA, to zmodyfikowany samolot Boeing 747SP z zamontowanym na pokładzie teleskopem astronomicznym. Pierwsze prace nad nim rozpoczęto w 1996 roku, a pełną zdolność działania obserwatorium uzyskało w 2014 roku i od tamtej pory wykonało wiele lotów, łącznie przez 732 noce obserwacyjne. Ostatni nastąpił 29 września 2022 roku, a projekt zdecydowano się zakończyć.
Teraz NASA poinformowała, że samolot trafi na stałe do Pima Air & Space Museum w Tucson w Arizonie. Ostatni przelot wykona 13 grudnia - z NASA Armstrong Flight Research Center w Palmdale w Kalifornii do Tucson.
Pima to jedno z największych na świecie muzeów lotnictwa. Posiada sześć hangarów, około 32 hektary zewnętrznej przestrzeni wystawienniczej, ponad 425 samolotów z całego świata. Instytucja posiada także własne warsztaty, w których samoloty poddawane są przygotowaniu do eksponowania ich w muzeum.
W tym samym muzeum znajduje się inny samolot NASA, pierwszy Super Guppy, który transportował części rakiety Saturn V dla misji Apollo, a także KC-135 “Weightless Wonder V”, który służył do wytwarzania warunków mikrograwitacji w lotach parabolicznych.
Projekt SOFIA był realizowany wspólnie przez NASA oraz niemiecką agencję kosmiczną DLR, która dostarczyła teleskop o średnicy 2,5 metra i wadze ponad 17 ton. Teleskop mógł prowadzić obserwacje dzięki specjalnie zaprojektowanym drzwiom otwieranym w trakcie lotu.
Wśród odkryć dokonanych dzięki obserwatorium SOFIA jest wykrycie wody na nasłonecznionej powierzchni Księżyca (czyli może ona występować nie tylko w zacienionych miejscach), wykrycie pierwszej cząsteczki, która uformowała się we Wszechświecie (naukowcy sądzą, że 100 tysięcy lat po Wielkim Wybuchu hel i wodór po raz pierwszy utworzyły cząsteczkę wodorku helu, dzięki obserwatorium SOFIA obecność takiej cząsteczki po raz pierwszy wykryto w jednej z mgławic planetarnych).
Oprócz obserwacji astronomicznych, obserwatorium wykorzystywano także do badań ziemskiej atmosfery (np. bezpośrednie pomiary tlenu atomowego w górnych warstwach atmosfery).
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje