- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Zastosowanie radioizotopów w naukach biologicznych
Radioizotopy w paleontologii
Paleontologia to dziedzina biologii, którego obiektem badań są organizmy kopalne. Nauka ta formułuje wnioski ogólne dotyczące życia w przeszłości na podstawie skamieniałości oraz śladów działalności organizmów. Bardzo pomocną metodą w określaniu wieku zgromadzonych materiałów jest datowanie radioizotopowe. Do tej pory wyróżniono kilka odmian tej metody, m.in. datowanie radiowęglowe, uranowo-torowe, potasowo-argonowe.
Datowanie radiowęglowe to metoda pozwalająca na określenie wieku próbek powstałych do 50 tysięcy lat temu. Bazuje ona na izotopie węgla 14C, a dokładniej na proporcji pomiędzy radioizotopem 14C a izotopami trwałymi 12C i 13C. Datowanie z zastosowaniem radioizotopu węgla zostało opracowane przez Willarda Libby’ego i jego współpracowników w 1949 roku (Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 1960 roku). Izotop promieniotwórczy węgla powstaje w górnych częściach atmosfery w wyniku reakcji neutronów, pochodzących z promieniowania kosmicznego, z atomami azotu 14N. Izotop ten zostaje następnie utleniony do dwutlenku węgla 14CO2 i utrzymuje się wraz z CO2 przez ok. 10 lat w atmosferze. Jednocześnie 14C zostaje wbudowany do organizmów żywych na drodze fotosyntezy. W ten sposób ustala się równowaga pomiędzy ilością atomów 14C w środowisku i w organizmach żywych (stały stosunek 14C/12C). W momencie śmierci organizmu ustaje pobieranie radioizotopu węgla ze środowiska, a węgiel 14C dotychczas pochłonięty zaczyna ulegać rozpadowi. Jak wynika z czasu połowicznego zaniku, po 5730 latach ilość izotopu promieniotwórczego zmniejsza się o połowę. A zatem, na podstawie stosunku izotopu węgla 14C do całej zawartości węgla można oszacować, kiedy nastąpiło wbudowanie izotopu promieniotwórczego, czyli jaki jest wiek badanego materiału. Datowanie radiowęglowe pozwala na określenie wieku z dokładnością ± 40 lat (Walanus i Kokowski, 2010; Komosa, 2008).
Radioizotopy w medycynie
Medycyna nuklearna to dział radiologii lekarskiej, który powstał w latach powojennych. Za jej ojca uznano Johna Lawrence’a, który jako pierwszy dopatrzył się możliwości medycznego wykorzystania promieni emitowanych przez cyklotron. W 1971 roku medycyna nuklearna została oficjalnie uznana za odrębną specjalizację przez Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (Williams, 1999). Dyscyplina ta jest oparta na zastosowaniu izotopów promieniotwórczych w diagnostyce oraz terapii. Wykorzystuje ona otwarte źródła promieniowania jonizującego w sposób bezpośredni lub w postaci radiofarmaceutyków – związków znakowanych radioizotopami. Izotopy stosowane w medycynie muszą spełniać pewne wymagania, m.in. muszą charakteryzować się niską energią promieniowania, posiadać stosunkowo krótki czas połowicznego zaniku, wykazywać powinowactwo do określonych tkanek i narządów oraz zdolność wiązania z substancjami chemicznymi, mieć dobrą stabilność oraz wysoką radioaktywność w stosunku do miejsc docelowych przy możliwie najniższej szkodliwości wobec zdrowych tkanek. Najczęściej stosowanymi izotopami są: technet 99mTc, itr 90Y, ren 186Re i 188Re, fosfor 32P, stront 89Sr.
Technet 99mTc to metastabilny izomer technetu 99Tc, o czasie półtrwania wynoszącym 6 godzin. Emituje on kwanty gamma o energii 140 keV. Metastabilny technet jest izotopem promieniotwórczym najczęściej wykorzystywanym do celów diagnostycznych. Dzięki określonym właściwościom fizycznym, tj. krótkiemu czasowi półtrwania (po 24 godzinach 93,7% metastabilnego technetu rozpada się do technetu 99Tc), możliwe jest szybkie uzyskanie informacji o stanie pacjenta przy jego niskim napromieniowaniu. Jednakże, te same właściwości wykluczają zastosowanie technetu jako farmaceutyku. Ograny, które można diagnozować przy wykorzystaniu 99mTc to m.in. tarczyca, mózg, serce, wątroba (German, 2013).
Itr 90Y jest emiterem β o czasie połowicznego zaniku ok. 64 godzin. Jest on stosowany w radioimmunoterapii – specjalistycznym leczeniu, w którym komórki rakowe są niszczone przez przeciwciała związane z radioaktywnym izotopem. Terapia ta pozwala na dokładny transport leku w wybrane miejsce. Każdy bowiem nowotwór (chłoniak) ma na swojej powierzchni antygeny (CD20), które są rozpoznawane przez odpowiednie przeciwciała. Ze względu na to, że zazwyczaj same przeciwciała nie są w stanie skutecznie zniszczyć komórek nowotworowych, łączy się je z radioaktywnym itrem. Pierwiastek ten rozpadając się emituje cząstki promieniowania jonizującego, które dodatkowo niszczą komórki rakowe. Ważną zaletą terapii jest mały zasięg emitowanego promieniowania (ok. 5 mm). Dzięki temu mniej zdrowych komórek ulega zniszczeniu w porównaniu ze standardową radioterapią (Jurczak i współaut., 2006). Oprócz leczenia chłoniaków, radioimmunoterapia jest stosowana do zwalczania białaczek, nowotworów jelita grubego, jajnika oraz sutka.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje