- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Czarnuszka - z kuchennej półki do laboratoriów medycznych
Zastosowanie czarnuszki
Czarnuszkę można wykorzystywać w wielu formach- zmieloną na proszek, jako nalewkę, tzw. miód ziołowy lub wywar na bazie wody lub mleka. Sproszkowane ziarna są popularna przyprawą kuchenną.
Napar otrzymujemy w wyniku zalania zmielonych ziaren gorącą wodą. 1 łyżeczkę zalewamy szklanką wody/mleka i parzymy 20 minut. Można stosować wewnętrznie pijąc pół szklanki naparu 2-3 razy dziennie, lub zewnętrznie przemywając skórę i włosy.
Olej z czarnuszki jest najbardziej popularny, łatwo dostępny w sklepach w formie płynnej i w kapsułkach. Tłoczony na zimno zawiera nawet 80% kwasów tłuszczowych nienasyconych. Stosowany wewnętrznie dawkuje się podając łyżeczkę oleju 2-3 razy dziennie, można również stosować zewnętrznie.
Nalewkę z czarnuszki robi się na bazie alkoholu 40% w proporcji pół szklanki nasion na szklankę płynu. Przecedzona jest gotowa do użycia po ok. tygodniu. Ją również można stosować zewnętrznie i wewnętrznie.
Tzw.miód ziołowy uzyskuje się poprzez zmieszanie łyżeczki zmielonych nasion z łyżką miodu. Podawany wewnętrznie jest pomocny przy przeziębieniach, można również wykorzystać go jako maskę do ciała lub peeling. Co ciekawe naukowcy sprawdzili jak działa połączenie czarnuszki z miodem uważanym za jeden z najzdrowszych pokarmów pochodzenia naturalnego.
4 grupy szczurów poddano działaniom rakotwórczym, a następnie podawano czarnuszkę, miód lub oba składniki na raz. Po upływie 6 miesięcy okazało się, że szczury otrzymujące oba produkty nie zachorowały na nowotwór, natomiast w grupie otrzymującej tylko czarnuszkę odsetek zdrowych osobników wynosił 80%.
Fot.https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/C0PktkpTURBXy83ZjFiMzdjZWJmOGU2MWEzYzQ4NGNjNTlkODE3YTI1My5qcGeTlQMAac0D5c0CMJMFzQMUzQG8lQfZMi9wdWxzY21zL01EQV8vMTQwYjFjZmU3ZjBhYzUyZWRjMDEwZDcwOTc4ZTg0YmUucG5nAMIA
Właściwości lecznicze Nigella sativa
Bogactwo cennych składników przekłada się na niezwykłe właściwości preparatów czarnuszki. Pomaga ona m. in w walce z cukrzycą. Wpływa na obniżenie poziomu tzw. stresu oksydacyjnego oraz prawidłowe działanie komórek trzustki. Usprawnia też metabolizm glukozy, oraz działanie insuliny. W badaniu na szczurach, u których sztucznie wywołano cukrzycę stosowanie wyciągu z nasion czarnuszki spowodowało redukcję poziomu glukozy we krwi i symulację produkcji insuliny. Zauważono też regulację procesów glukoneogenezy w wątrobie. Ponadto zauważono, że olejek eteryczny czarnuszki wpływał na nerw kulszowy, co może być skuteczne w leczeniu neuropatii obwodowych. Poprawiała się też wytrzymałość mechaniczna kości.
Tagi: czarnuszka, fitoterapia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje