- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Toksyna botulinowa i jej medyczne zastosowanie
Duże znaczenie w terapii ma liczba mięśni objętych spastyką. Najlepsze wyniki osiąga się, gdy terapii poddaje się 1-2 grupy mięśniowe. Jeśli problem jest większy wybiera się te grupy, których terapia da największe rezultaty w poprawie funkcji. Ponadto należy określić czy przykurcze są odwracalne, czy ich charakter jest strukturalny, a więc nieodwracalny. Terapii można poddać niemal wszystkie mięśnie kończyn dolnych i górnych, jednak najlepiej udokumentowane jest pozytywne działanie toksyny na kończyny dolne. Najczęśniej toksynę podaje się do mięśnia brzuchatego łydki, płaszczkowatego, przywodziciela uda, prostego uda, oraz mięśni kulszowo-goleniowych, a w kończynie górnej: mięśnia dwugłowego ramienia, ramienno-promieniowego oraz w okolice śródręcza. Najlepsze efekty osiąga się u dzieci w wieku 1-5 lat. Stosowanie botuliny znacznie zmniejsza napięcie mięśniowe, zwiększa zakres ruchu w stawach, pozwala na rozwijanie nowych funkcji ruchowych i efektywną rehabilitację.
Botulina jest również stosowana w terapii spastyczności występującej po udarze mózgu, urazie lub przy guzach tego narządu. Spastyka znacznie utrudnia pacjentom rehabilitację, a tym samym możliwość powrotu do pełnego zdrowia i sprawności. Leczenie farmakologiczne jest bardzo ograniczone. Istnieje tylko kilka leków doustnych, które często są źle tolerowane przez pacjentów. W przypadku kończyn górnych bardzo dobre efekty daje terapia botuliną. Efekty iniekcji pojawiają się w ciągu ok. 2 tygodni, a utrzymuja się nawet do 12 tygodni. Prowadzona w tym czasie rehabilitacja przynosi bardzo duże efekty. Kiedy botulina przestaje działać, spastyczność może powrócić, dlatego większość pacjentów wymaga powtarzania zastrzyków. W wielu przypadkach jest jednak znacznie mniejsza, a pozytywne efekty rehabilitacji pozwalają lepiej ją znosić.
Taka forma leczenia jest już rekomendowana przez Amerykańską Akademię Neurologiczną i Europejską Federację Towarzystw Neurologicznych. Dostępne na rynku preparaty botulinowe, które wykorzystuje się w terapii spastyki są dostępne w Polsce, jednak nie sa refundowane przez narodowy Fundusz Zdrowia. Jest ona refundowana w leczeniu np. kurczu twarzy. Cena jednego opakowania preparatu waha się od 700 do 1300 zł, z tego też względu niewielu chorych może z niej skorzystać. Szacunkowe dane wskazują, że z takiej terapii mogłoby skorzystać w Polsce ok. 2 tysięcy osób.
Jadem kiełbasianym można również leczyć porażenie będące wynikiem samoistnego uszkodzenia nerwu twarzowego zwane porażeniem Bella. Klasycznym jego objawem jest m.in. napięcie i niepożądane ruchy mięśni twarzy. Ostrzykiwanie twarzy botoksem znacznie poprawia jakość życia pacjentów. Również spastyka będąca następstwem urazu kręgosłupa może być z powodzeniem leczona botuliną. Szczególnie dobre rezultaty osiąga ostrzykiwanie mięśnia brzuchatego oraz mięśnia zginacza długiego palców u osób z paraplegią.
Recenzje