- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Flora bakteryjna organizmu ludzkiego
O znaczeniu układu pokarmowego dla zdrowia organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Po pierwsze to dzięki niemu spożywany pokarm dostarcza nam energii, ciepła, a także niezbędnych do życia witamin i mikroelementów budujących nasze ciało. Do funkcji układu pokarmowego poza trawieniem i wchłanianiem substancji pokarmowych, należy także zapewnienie organizmowi odpowiedniej ochrony. Właśnie tutaj dochodzi do kontaktu kilku układów naszego organizmu, które wzajemnie na siebie oddziaływują. Naukowcy wciąż odkrywają jego tajemnice. Jedną z ostatnich jest duża rola, jaką układ pokarmowy odgrywa w procesach odpornościowych. Jelita nazywane są nawet ,,drugim mózgiem”, a to wszystko za sprawą bakterii jakie zasiedlają nasz układ trawienny.
Bakterie (łac. bacteria, od gr. Bakterion- pałeczka) to grupa mikroorganizmów jednokomórkowych, lub tworzących zespoły komórek o budowie prokariotycznej. Badaniem bakterii zajmuje się bakteriologia. Cechą charakterystyczną ich budowy jest brak otoczonych błoną organelli (jak jądro komórkowe, mitochondrium), które występują u wszystkich innych organizmów żywych. Wielkość bakterii waha się od 0,2 μm (dla nanobakterii) do 750 μm (u Thiomargarita namibiensis). Mogą przybierać różne kształty, niektóre potrafią łączyć się ze sobą, tworząc luźne układy przestrzenne (np. pakietowce, paciorkowce, trychomy). Bakterie odżywiają się cudzożywnie, samożywnie, są pasożytami, mogą żyć w symbiozie z innymi organizmami, lub na zasadzie komensalizmu.
Kształty bakterii, http://mjakmitochondrium.blogspot.com/2015_03_22_archive.html
Bakterie występują we wszystkich środowiskach. Można je spotkać w glebie, wodzie, w innych organizmach, a nawet na ekstremalnie zimnych lodowcach i wokół oceanicznych kominów hydrotermalnych, gdzie temperatury są bardzo wysokie. Występują też na terenach radioaktywnych. W jednym gramie gleby można znaleźć nawet 40 milionów bakterii, a w mililitrze wody słodkiej- nawet około miliona. Na Ziemi jest w przybliżeniu pięć kwintylionów (5x1030) bakterii. Ciało człowieka zawiera około 2 kilogramów tych organizmów.
Odgrywają ważną rolę w rozkładzie materii organicznej, obiegu pierwiastków, cyklu biogeochemicznym. Żyjąc w symbiozie pomagają w trawieniu i produkują niektóre witaminy. Są wykorzystywane w przemyśle np. do oczyszczania ścieków, przy produkcji pożywienia, peptydów, białek i leków. Część bakterii jest niebezpieczna dla zdrowia innych organizmów powodując różnego rodzaju choroby. Ogromna różnorodność tej grupy, ich małe rozmiary oraz problem z przetrzymywaniem w laboratoriach sprawiają, że do tej pory poznano jedynie niewielką ich część. Wiele z gatunków nie może być sztucznie hodowanych.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje