Nanocząstka to cząstka materii wielkości do stu nanometrów. Jeden nanometr stanowi dziesięciomiliardową część metra (10-9 metra). Nanocząsteczki składają się z atomów, które pod wpływem specjalnie stworzonych warunków, jak wysokie ciśnienie lub temperatura, zostały związane w inny sposób, niż łączą się w środowisku naturalnym.
Z nowej struktury wynikają nowe właściwości fizyczne, pozwalające na nieznane dotąd zastosowania tak powstałych materiałów. Naukowcy są pewni, że nanotechnologia może oddać ludzkości nieocenione przysługi. Nanocząsteczki rewolucjonizują terapię nowotworów, pozwalają uzyskać nowe, superwytrzymałe stopy metali, służą do wykrywania trujących gazów. W rzeczywistości liczba zastosowań nanomaterii wydaje się obecnie nieograniczona.
Rozwijająca się dziś lawinowo nanotechnologia jest dziedziną stosunkowo młodą. Rozwiązania pozwalające na wykorzystanie nanocząstek w przemyśle spożywczym pojawiły się całkiem niedawno, zatem nie ma jeszcze wyczerpujących, długofalowych badań wpływu nanocząstek na życie i zdrowie ludzi.
W ostatnich latach zawrotną karierę robią nowe materiały, będące produktami nanotechnologii, a więc posiadające elementy struktury o wymiarach kilku do kilkuset nanometrów. Przyglądając się takim coraz mniejszym skrawkom materii, rzućmy okiem na... małe grudki metali...
Zapraszamy do lektury ciekawego artykułu (publikowane za zgodą PAN):
Autor artykułu:
ZBIGNIEW KASZKUR
Instytut Chemii Fizycznej
Polskiej Akademii Nauk, Warszawa
http://laboratoria.net/artykul/15349.html
Recenzje