- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Rożne odmiany chromatografii powinowactwa: chromatografia kowalencyjna i chelatująca
Chromatografia kowalencyjna
Wiązanie większości ligandów wykorzystywanych w technice chromatografii powinowactwa przebiega z udziałem głównie dwóch grup tj. grupy aminowej i karboksylowej. Istnieje również trzeci rodzaj reszt, które także biorą udział w tych oddziaływaniach. Są to grupy –SH ( sulfhydrylowe). Matryce zawierające unieruchomione reszty sulfhydrylowe znalazły szerokie zastosowanie w odniesieniu do związków posiadających w swej strukturze wolne reszty tiolowe, co w szczególności dotyczy enzymów [3].
Przygotowanie złoża
Elucja białek
Na koniec, mieszaninę ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 80°C przez 3 godziny. Złoże przemywa się etanolem i równoważy za pomocą wyjściowego buforu(do przechowywania złoża stosuje się 0,02% azydek sodu). W procesie wiązania tioli, ze złoża uwalniany jest 2-tioketon pirydyny, posiadający własności absorpcyjne (przy λ= 343nm), copozwala na śledzenie całego procesu sorpcji [4].
BPA (białka przenoszące aniony) należą do rodziny tioglikoprotein, które znajdują się w błonach erytrocytów. Są to białka pasma 3, które biorą udział w transporcie jonów przez błonę erytrocytu. Izolowanie tych białek za pomocą tradycyjnych metod izolacji jest niezwykle trudne, co dodatkowo często prowadzi do otrzymania preparatów zdenaturowanego białka. Zastosowanie do izolacji kowalencyjnej chromatografii powinowactwa pozwala na wyodrębnienie tych białek w postaci aktywnej, a co ważne w trakcie jednego etapu i w dość łatwy sposób [1].
5 ml erytrocytów (erytrocyty krwi człowieka lub świni) przemyć za pomocą soli fizjologicznej (3-krotnie), po czym dokonac lizy erytrocytów w odpowietrzonej wodzie (pozbawionej jonów). Powstałe błony erytrocytów przemyć i zawiesić w 10 ml buforu strtowego (tj. 10 mM Tris-HCl, 100 mM NaCl, 1 mM EDTA o pH= 7,5) z dodatkiem Triton X-100 (0,1%) [1], [3].
Ekstrakcję białek błonowych należy prowadzić w temperaturze pokojowej przez około 2 godziny. Po upływie czasu inkubacji, mieszaninę odwirować, a powstały podczas wirowania supernatant zebrać i przechowywać (do dalszych etapów preparatyki).
Następnie, należy przystąpić do przygotowania złoża do chromatografii. W tym celu odważyć 1 g złoża Activated-Thiol-Sepharose 4B, nanieść na szklany filtr, po czym przemyć za pomocą wody destylowanej, a następnie 200 ml odpowietrzonej wody [1], [3].
Na koniec, kolumnę przemyć 50 ml buforu do regeneracji złoża (tj. 10 mM Tris-HCl, 1,5 mM dwusiarczek dipirydylu o pH=8.0). Po przemyciu buforem do regeneracji, kolumnę ponownie zrónoważyć 50 ml buforu startowego. Tak przygotowana kolumnę można ponownie użyć lub przechowywać 1 miesiąc w temp. 4oC [3], [1].
Chromatografia chelatująca
Często stosowaną grupą chelatującą jest tris(karboksymetylo)etylenodiamina (TED), która to ma zdolność nadawania powstałemu złożu odmienne własności w porównaniu z IDA. Złoże zawierające tris(karboksymetylo)etylenodiamina (TED) wykazuje większe powinowactwo w stosunku do jonu metalu i słabsze – w stosunku do białka w porównaniu z analogicznym złożem IDA. Ponadto, złoża zawierające TED tworzą kompleksy (pojedyncze wiązanie koordynacyjne), zaś złoża z IDA tworzą chelaty (koordynacja wielopunktowa). Wśród najczęściej stosowanych metali przejściowych w chromatografii chelatującej wyróżnia się cynk oraz miedź. Znane są także przypadki zastosowania takich metali jak nikiel, kobalt czy i wapń [4].
Zdjęcie: wzór kwasu iminodioctowego, http://www.merckmillipore.com/poland/chemicals/kwas-iminodioctowy-sol-disodowa-monohydrat/MDA_CHEM-841784/p_8bab.s1LNvsAAAEWiOEfVhTl [6].
Izolowanie białek surowicy wiążących jony metali (J.Porath i wsp., 1975)
Należy pobrać 5 ml złoża Chelating Sepharose 6B, 10-15 ml złoża upakować w plastikowej kolumnie, po czym przemyć je 50 ml wody destylowanej, a dalej 50 ml 20 mM buforu fosforanowego o pH= 7.0. Przez tak przygotowaną kolumnę przepuścić 20 ml roztworu CuSO4 (tj. 1 mg/ml CuSO4 w buforze fosforanowym o pH=7.0). Ma to na celu związanie jonów miedzi ze złożem. W wyniku tego zabiegu złoże powinno zmienić barwę: z białej na niebieską. Nadmiar jonów miedzi należy usunąć przez przemycie kolumny 20 ml buforu fosforanowego [2], [3].
10 ml surowicy krwi człowieka lub świni należy rozcieńczyć 10-krotnie buforem fosforanowym, po czym przepuścić ją przez kolumnę. Niespecyficznie zaadsorbowane białka usunąć z kolumny przez ponowne przemycie jej 50 ml buforu fosforanowego [2], [3].
- 50 ml buforu cytrynianowego o malejącej wartości pH (tj. 100 mM bufor cytrynianowy – 100 mM NaCl, pH= 6.0)
- 50 ml buforu cytrynianowego (tj. 100 mM bufor cytrynianowy – 400 mM NaCl , pH= 5.0)
- 50 ml buforu cytrynianowego (tj. 100 mM bufor cytrynianowy – 700 mM NaCl , pH= 4.0).
Jony miedzi, które są związane ze złożem, oraz silnie związane z nimi białka usunąć z kolumny za pomocą 50 ml roztworu 50 mM EDTA- 1 M NaCl. Wypływający z kolumny materiał zbierać w postaci 2 ml frakcji, po czym metodą spektrofotometryczną oznaczyć w tych frakcjach zawartość białka. Pomiar prowadzić przy λ= 280 nm [2], [3].
Po oznaczeniu, kolumnę przemyć za pomocą wody destylowanej (50 ml), po czym może byc ona ponownie używana, bądź zakonserwować ją 20% etanolem (30 ml). Tak przygotowana kolumna może być przechowywana w 4oC [2], [3].
Izolowanie komórek z wykorzystaniem chromatografii powinowactwa
Komórki mogą być selekcjonowane na złożach zawierających unieruchomione białko lub inny ligand, który na powierzchni komórki rozpoznawany będzie przez inne specyficzne białko lub receptor. Z uwagi na różne wielkości komórek, główny problem podczas izolacji stanowi dobór właściwej matrycy, która to pozwoli na swobodną migrację komórek przez złoże.
Tak więc, zakładając, że średnia wielkość komórek waha się między 50 do 70 µm, wielkość ziaren złoża powinna mieścić się w granicach od 250 do 350 µm. Oprócz standardowych własności, stosowane złoże nie może być w żaden sposób „toksyczne” w stosunku do komórek, a dodatkowo musi ono zachować stabilność w warunkach sterylizacji lub autoklawowania [4].
Autor: Lidia Koperwas
[1]. Kahlenberg A., Walker C., 1976. Preparative isolation of band 3, the predominant polypeptides of the human erythrocyte membrane. Anal. Biochem., 74 : 337-342.
[2]. Porath J., Carlsson J., Olsson I., Belfrage G., 1975. Metal chelate affinity chromatography, a new approach to protein fractionation. Nature, 258: 598 – 599
[3]. Kłyszejko-Stefanowicz L, 2003. Ćwiczenia z biochemii. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 164-166
[4]. www.zba.wbbib.uj.edu.pl/Skrypt/3.pdf
[5].http://www.kns.b2me.pl/art-metody-stosowane-w-pomiarach-wlasciwosci-erytrocytow,122,0.html
[6].http://www.merckmillipore.com/poland/chemicals/kwas-iminodioctowy-sol-disodowa-monohydrat/MDA_CHEM-841784/p_8bab.s1LNvsAAAEWiOEfVhTl
Recenzje