Biotechnologia - podstawowe informacje
Biotechnologia - to wytwarzanie nowych szczepów organizmów drobnoustrojowych oraz linii komórkowych organizmów wyższych o niepoznanych dotąd walorach technologicznych. Dziedzina ta znana jest z osiągnięć w obszarze biologii molekularnej oraz inżynierii genetycznej. Ze względu na procesy mikrobiologicznej fermentacji od zawsze bliska człowiekowi. Współcześnie biotechnologia ma zastosowanie w następujących obszarach:
Produkcja żywności poprzez:
- procesy fermentacyjne takie jak produkcja pieczywa oraz produktów mlecznych
- nowe technologie mikrobiologii: witaminy oraz aminokwasy
- zastosowanie enzymów do wyrobów mleczarskich
- utrwalenie żywności tzw. antyutleniacze
Rolnictwo poprzez:
- produkcję pasz takich jak : preparaty białkowe, witaminowe, kiszonki roślinne
- kultury komórkowe oraz tkankowe in vitro
- ochrona roślin poprzez bioinsektycydy, antybiotyki
- lecznictwo zwierząt
Ochrona środowiska:
- oczyszczanie ścieków, filtry biologiczne, czynne osady
Biotransformacja– oznacza proces którego skutkiem jest modyfikacja grup funkcyjnych związków organicznych poprzez żywe komórki lub izolowane z nich enzymy.
Zastosowanie biotransformacji:
- biotransformacja egzogennych prekursorów w wartościowe produkty
- produkcja metabolitów wtórnych
Poszczególnymi typami reakcji biotransformacji jest proces:
- utleniania
- redukcji
- hydrolizy
- rozszczepienia wiązania C-C
- kondensacji
- izomeryzacji
Substratami w procesie biotransformacji roślin są:
- naturalne prekursor
- związki syntetyczne takie jak ksenobiotyki
- związki obce- roslinne
Największymi zaletami biotransformacji są:
- duża czystość produktu reakcji
- wydajność często bliska 100%
- prawdopodobieństwo zajścia reakcji w miejscach mało reaktywnych
- wysoki stopień specyficzności reakcji
- otrzymywanie dużej ilości produktów występujących w niewielkich ilościach w roślinie
Jednym z najprostszych modeli doświadczalnych jest biotransformacja z użyciem kultur zawiesinowych. Spowodowane jest to brakiem etapu wiązania komórek z nośnikiem, co powoduje, że komórki nie ulegają zmianom fizjologicznym.
Leki roślinne:
Opium– lek przeciwbólowy, otrzymywany z gatunku maku pochodzącego z Azji Mniejszej. Właściwości opium związane są z morfiną, czyli jednym z 15 składników czynnych zawartych w niedojrzałych makówkach. W XIX wieku poprzez proces modyfikacji chemicznej otrzymano silniejszą w uśmierzaniu bólu- heroinę.
Kokaina– lek znieczulający, otrzymywany z krzewu zwanego krasnodrzewem. Jego liście, oprócz kokainy zawierają jeszcze 14 innych składników, które również służą do produkcji leków znieczulających.
Marihuana– inaczej nazywana haszyszem. Jest otrzymywana z konopi indyjskich.
Chinina– lek zwalczający malarię, pochodzący z kory wiecznie zielonego drzewa chinowca. Do Europy trafił w XVII wieku, jednak dopiero w XIX wieku chinina stała się wszystkim dobrze znana. Dziś wytwarzana syntetycznie, dlatego niektóre szczepy malarii stają się na nią odporne w przeciwieństwie do naturalnego specyfiku.
Aspiryna– lek przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy. Właściwości kory wierzbowej odkrył Hipokrates, jednak dopiero w 1828 roku farmaceuci Johann Buchner i Francuz Pierre-Joseph Leroux wyodrębnili z kory krystaliczny proszek zwany salicyną.
Disgenina– ma właściwości hemolityczne, bakteriobójcze, przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze oraz wykazuje aktywność cytotoksyczną w stosunku do komórek nowotworowych. Spośród gatunków rosnących w Polsce disegnina wystepuje w takich roślinach jak:
- kozieradka błękitna i pospolita
- kokoryczka wielokwiatowa i okółkowa
- konwalijka dwulistna
Disegnina posłużyła do produkcji pierwszej tabletki antykoncepcyjnej, ten fakt zapoczątkował na świecie rewolucję seksualną.
Organizmy transgeniczne – organizmy, które poddane są transformacji co oznacza, że posiadają zmodyfikowany genom. Powstały z komórki, włączającej do swojego genomu fragment DNA, który może przechowywać dowolną informację oraz zostać włączony w prawie każdym miejscu genomu.
Tagi: biotechnologia medyczna, Biotransformacja, Leki roślinne, opium, kokaina, aspiryna
wstecz Podziel się ze znajomymi