Biotechnologia środowiska
BIOTECHNOLOGIA ŚRODOWISKOWA:
Temat ten dotyczy dwóch obszarów. Są nimi:
- Biotechnologia na skalę środowiska- jest to zastosowanie aktywności mikroorganizmów na skale wielką
- Biotechnologia dla środowiska - dział ten dotyczy ochrony środowiska
Biosorpcja- proces, który usuwa związki, jednak nie zmienia jego natury chemicznej.
Biodegradacja- to sposób usuwania związków poprzez mineralizację.
Pozyskiwanie pierwiastków w oparciu o biotechnologię:
Wszystkie metody dotyczą wykorzystania mikroorganizmów in situ. Oznacza to, że wykorzystuje się mikroorganizmy do produkcji metabolitów za pomocą różnych odpowiednich i opłacalnych technik. Istnieją różne metody pozyskiwania pierwiastków na drodze biotechnologicznej. Pierwszą z nich jest wykorzystanie zdolności mikroorganizmów autotroficznych aby wyprodukować kwasy. Przykładem na zastosowanie tej metody jest bioługowanie czyli sposób wymywania różnych pierwiastków z rud ubogich. W warunkach laboratoryjnych proces bioługowania odbywa się w perkolatorze. Za pomocą płynu perkolacyjnego z rudy wymywane są pierwiastki. Rodzaje bioługowania są dwa. Pierwszym z nich jest hole to hole i polega na wykopaniu dwóch szybów. Następnie do otworów peryferyjnych tłoczy się podłoże, a szybem centralnym zbiera się zawartość z poszukiwanym pierwiastkiem. Kolejna metoda zwana jest hole to mine. Polega ona na tym, że szyb kopalni pełni rolę dziury centralnej. Wokoło niego kopie się szyby do których podaje się inokulowaną pożywkę. W efekcie materiał z wymywanym składnikiem zbierany jest z szybu kopalni. Jest to metoda stosowana na dużą skalę.
Kolejną metodą pozyskiwania pierwiastków jest wykorzystanie zdolności mikroorganizmów do kumulacji określonych pierwiastków
Mikrobiologiczne wspomaganie wydobycia ropy naftowej
Pozyskiwanie pierwiastków przy pomocy biotechnologii ma również zastosowanie w wydobyciu ropy naftowej. Aktywność pewnych mikroorganizmów powoduje, że możliwe jest stworzenie warunków stymulujących wydobycie ropy naftowej. Ropa naftowa, jak wiadomo znajduje się w złożach wapiennych lub piaskowych, co stanowi problem ponieważ należy ją wypłukać przy zachowaniu odpowiedniej wydajności. Sposób wydobycia ropy naftowej przy pomocy mikroorganizmów jest następujący. Na początku kopie się szyb o odpowiedniej długości, a do niego wprowadza się wodę, składniki odżywcze oraz inokulum. Wprowadzenie tego spowoduje penetrację złóż oraz rozwinięcie specyficznych warunków. Dzięki temu dokonuje się selekcja złóż, które mogą posłużyć do wydobycia ropy naftowej. Należy pamiętać, że metoda ta nie jest powszechna.
Negatywne działania bakterii:
Negatywne działanie bakterii zauważalne jest w niektórych procesach produkcyjnych. Biotechnologia zajmuje się tym problemem, chcąc usunąć szkodliwe mikroorganizmy. Przykładem na to jest problem z mikrobiologiczną degradacją cieczy stosowanych w obróbce metali. Gdy niektóre zakłady produkcyjne mają przerwę następuje rozwinięcie Pseudomonias, który powoduje rozwój mikroorganizmów redukujących siarczany do siarkowodoru. Zjawisko o nazwie Monday morning stink spowodowane jest nie tylko bakteriami, ale również grzybami oraz drożdżakami.