Biotechnologia w rolnictwie
BIOTECHNOLOGIA W ROLNICTWIE
Rizobium i Azotobacter- ich rola w rolnictwie:
Są to bakterie, które potrafią wykorzystywać azot cząsteczkowy. W symbiozie z tymi bakteriami potrafią żyć rośliny motylkowe. W związku z tym w rolnictwie raz na jakiś czas na polach uprawnych powinny pojawić się tego typu rośliny. Dzięki temu ziemia wzbogaca się o związki azotu.
Metody wzbogacające:
- Szczepionki mobilizujące - dzięki nim następuje mineralizacja organicznych połączeń fosforu.
Przykładem takiej szczepionki jest fosfobakteryna. Działa w oparciu o bakterię Bacillus megaterium. Mikroogranizm oddawał do gleby substancje, które powodowały rozpuszczanie związków fosforu. Bakteria ta dodatkowo wykorzystuje połączenia organiczne forsforu oddając do środowiska fosforany nieorganiczne.
Kolejnym przykładem szczepionek mobilizujących jest USA. Wykorzystuje ona siderofory, które wytwarzane są przez Pseudomonias pulidas.
- Szczepionki oparte o zjawisko mykorizy czyli symbiozy pomiędzy organizmami roślinnymi, a grzybami. Spośród różnych rodzajów mykorizy poniżej przedstawione zostaną dwie skrajne jej formy:
- Mykoriza zewnętrzna czyli ektotroficzna- tzw. EKTOMYKORIZA: Obydwie skrajne formy różnią się obszarem kolonizacji oraz rodzajami grzybów. Na zewnętrznej części korzenia widoczny jest nalot grzyba. To powoduje, że zauważenie tej kolonizacji jest łatwiejsze niż w przypadku innych rodzajów mykorizy. Oprócz zewnętrznego, widocznego nalotu grzybowego występuje także wrastanie grzyba w przestworza międzykomórkowe. Korzyścią dla grzyba w takim przypadku jest wzrost absorpcji i przez to zwiększenie ilości wody oraz soli mineralnych roślinie. Korzysta także heterotrof, ponieważ wykorzystuje on to co roślina wytworzyła na drodze fotosyntezy.
- Mykoriza wewnętrzna- endotroficzna- tzw. ENDOMYKORIZA. Z powodu jej wewnętrznej natury jest ona trudniejsza do zauważenia. Kolonizacja występuje w głębszych partiach kory pierwotnej, a grzyb w głębokich partiach w komórkach. Symbioza ta jest obowiązkowa i może występować tylko w komórkach roślinnych, inny sposób wyhodowania grzyba nie jest możliwy.
http://laboratoria.net/baza-wiedzy/rodzaje-biotechnologii/20097.html