Brakuje fizyków medycznych
Wydłużenie okresów przejściowych na wykonywanie testów kontroli fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych przez nieposiadające akredytacji laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej i podmioty upoważnione przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz wykonywanie wszystkich czynności, w których rozporządzenie przewiduje udział fizyka medycznego lub inżyniera medycznego, przez fizyka lub inżyniera bez specjalizacji posiadających co najmniej 5-letni staż pracy w jednostce ochrony zdrowia w zakresie medycznych zastosowań promieniowania jonizującego - takie rozwiązanie zawiera projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz. U. Nr 51, poz. 265).
Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem okresy te kończyły się odpowiednio 31 grudnia br. i 31 grudnia przyszłego roku. Tymczasem w świetle opinii konsultantów krajowych w dziedzinie fizyki medycznej, radiologii i diagnostyki obrazowej oraz medycyny nuklearnej, jak również Prezesa Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej, wobec wciąż niewielkiej liczby podmiotów uprawnionych do wykonywania testów, istnieje obawa, że do upływu dotychczasowego okresu przejściowego, nie będzie można zapewnić stanu, w którym testy urządzeń radiologicznych byłyby wykonywane wyłącznie przez podmioty posiadające akredytację lub fizyków medycznych posiadających certyfikat.
Dotąd, pomimo wprowadzenia obowiązku uzyskania akredytacji przez podmioty zamierzające wykonywać testy, w terminie do 31 grudnia ub.r. (przedłużony następnie przez zmieniane rozporządzenie do końca br.), żadna jednostka organizacyjna stosująca promieniowanie jonizujące w celach terapeutycznych oraz żadna jednostka stosująca promieniowanie jonizujące do diagnostyki metodami medycyny nuklearnej nie uzyskała akredytacji.
Co więcej, dotąd żaden podmiot nie wystąpił z wnioskiem o akredytację w zakresie wykonywania testów urządzeń radiologicznych stosowanych w radioterapii onkologicznej lub medycynie nuklearnej. Ponadto, z uwagi niedostateczną liczbę fizyków medycznych, uruchomiony 4 listopada br. proces certyfikacji fizyków medycznych oraz wynikająca stąd możliwość uzyskania przez takich specjalistów certyfikatu, uprawniającego do wykonywania testów eksploatacyjnych urządzeń radiologicznych, mogą okazać się rozwiązaniami niewystarczającymi dla zapełnienia luki w zakresie podmiotów uprawnionych do wykonywania tych testów.
Biorąc pod uwagę zaawansowanie procesu akredytacji w Polskim Centrum Akredytacji, liczbę rozpatrywanych już wniosków o akredytację, przewidywaną liczbę nowych wniosków w tym przedmiocie (które zostaną złożone w roku przyszłym), Ministerstwo Zdrowia zaproponowało przedłużenie okresu przejściowego do konca przyszłego roku.
Mając na względzie przedstawioną przez konsultanta krajowego w dziedzinie fizyki medycznej informacją o szacunkowej liczbie osób, które w perspektywie najbliższych lat uzyskają specjalizację, zgodnie z którą do końca roku 2014 liczba fizyków medycznych ma się podwoić, resort przyjął wydłużenie okresu przejściowego do końa 2015 r.
Analogicznie projekt zmiany
rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2006 r. w sprawie
minimalnych wymagań dla zakładów opieki zdrowotnej ubiegających się
o wydanie zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na
promieniowanie jonizujące w celach medycznych, polegającej na udzielaniu
świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii onkologicznej (Dz. U. Nr
75, poz. 528 oraz z 2011 r. Nr 48, poz. 252) wprowadza nowy okres
przejściowy, do 31 grudnia 2015 r., w którym dopuszcza się udział
fizyków bez specjalizacji w czynnościach zastrzeżonych na gruncie
rozporządzenia dla fizyków medycznych. Dotychczasowy okres przejściowy,
który zakończył się w 2010 r., okazał się niewystarczający.
Źródło: http://www.mp.pl/
Tagi: fizyka, fizyk chemiczny, radiologia, akredytacja, promieniowanie jonizujące, medycyna, diagnostyka urazowa, medycyna nuklearna, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi