Producenci leków w USA skarżą się na Polskę
Firmy te stawiają naszemu krajowi są trzy zarzuty. Pierwszy dotyczy niewystarczających regulacji prawnych do ochrony praw własności intelektualnej, co powoduje, że na rynku obecne są zamienniki drogich leków chronionych patentami (leki generyczne). Według wyliczeń PhRMA takich środków jest obecnie około 1000.
PhRMA zarzuca też Polsce, że "polityka ustalania cen za leki refundowane prowadzona przez rząd jest nieprzejrzysta, a system dyskryminujący. W rezultacie Polska jest daleko za pozostałymi 26 państwami Unii we wprowadzaniu innowacyjnych leków". Trzecie zastrzeżenie dotyczy prawnych utrudnień w kontaktach między lekarzami a przedstawicielami firm farmaceutycznych.
Corocznie sporządzany przez USTR dokument o tytule "Special 301 Report" zawiera "Priority Watch List" oraz "Watch List", czyli wykazy krajów (w 2011 r. zawierały odpowiednio 12 i 28 krajów), w których poziom naruszeń praw własności intelektualnej jest szczególnie wysoki lub był, i z tego względu pozostają jeszcze "pod obserwacją" ze strony USA.
Po długoletnich wysiłkach w 2010 r. Polska została wykreślona z "Watch List". Oznacza to, że zostaliśmy uznani za kraj spełniający wysokie standardy dotyczące praw własności intelektualnej. Amerykański raport jest oficjalnym dokumentem rządowym znanym na całym świecie, zarówno w kręgach dyplomatycznych i politycznych, jak również gospodarczych. Fakt ten jest ważnym elementem w kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski w Unii Europejskiej i na świecie.
Na ostatniej "Priority Watch List" znajdują się: Chiny, Rosja, Algeria, Argentyna, Kanada, Chile, Indie, Indonezja, Izrael, Pakistan, Tajlandia i Wenezuela.
Źródło: http://www.mp.pl
Tagi: farmacja, firmy farmaceutyczne, regulacje prawne, patent, leki, lekarstwa, przemysł farmaceutyczny, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi