20 września 2012 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyła się konferencja „Rozwój klastrów branży rolno-spożywczej w województwie podkarpackim”. Jej celem było omówienie uwarunkowań branżowych, ekonomicznych, społecznych, regionalnych i ponadregionalnych funkcjonowania Podkarpackiego Klastra Rolno-Spożywczego oraz wytyczenie kierunków jego rozwoju.
W wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli branży rolno-spożywczej. Kilka z obecnych podmiotów zadeklarowało podczas konferencji przystąpienie do klastra. Podkarpacki Klaster Rolno-Spożywczyjest stosunkowo młodą inicjatywą, dlatego przebieg konferencji zdominowała tematyka organizacji działalności klastra oraz wytyczenia kierunków jego rozwoju.
Na początek: organizacja współpracy
Cel klastra to stworzenie dobrze zorganizowanej sieci przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego, służącej nawiązaniu trwałej współpracy oraz wzajemnej pomocy. W ramach klastra odbywać się będzie łączenie zasobów majątkowych, wymiana informacji, przepływ nowoczesnych technologii i wspólne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w sektorze rolnictwa, przetwórstwa i produkcji wysokiej jakości produktów żywnościowych. Jak stwierdził Władysław Szajna z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, połączenie potencjału ludzi, gospodarstw rolnych, zakładów przetwórstwa i produkcji, firm handlowych, jednostek samorządowych, instytucji rządowych, uczelni, ośrodków badawczo-rozwojowych, instytucji z otoczenia biznesu, organizacji pozarządowych i instytucji finansowych zagwarantuje osiągnięcie synergii i odniesienie sukcesu gospodarczego.
Przedstawiciele wchodzących w skład klastra przedsiębiorstw wyrazili zadowolenie z powołania tej inicjatywy. Podkreślali, że połączeni w silną strukturę mają większą siłę przebicia, łatwiej jest prowadzić działania promocyjne i obniżać koszty produkcji, a współpracę klastrową uznali za najlepszy sposób poprawy kondycji ekonomicznej. To podejście spotkało się z entuzjastycznym odbiorem uczestników konferencji reprezentujących WSIiZ. Podkreślili, jak ważne i korzystne jest to, że przedsiębiorcy sami odczuwają potrzebę zrzeszania się w klaster i nie trzeba ich do tego specjalnie zachęcać. O korzyściach ze współpracy klastrowej mówił też Marek Ordyczyński, dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stwierdził, że stworzenie wspólnej oferty produktowej i trafienie w niszę jest o wiele bardziej opłacalne dla producentów, niż jedynie konkurowanie między sobą.
W najbliższym czasie planowane jest sformalizowanie współpracy: powołana będzie rada klastra oraz zarządzające nim stowarzyszenie. Powstaną foldery promocyjne oraz strona internetowa. Przygotowana zostanie także strategia działania i rozwoju klastra. Skupieni w klastrze przedsiębiorcy liczą, że uda im się pozyskać wsparcie finansowe z funduszy europejskich oraz od władz regionalnych. Lucjan Kuźniar, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, zadeklarował zamiar przeznaczenia w przyszłym roku na rozwój klasteringu kwoty ok. 500 tys. zł. Podkreślił wagę rozwoju branży rolno-spożywczej dla rozwoju całego województwa. Zdaniem Kuźniara promujący zdrową, ekologiczną żywność klaster jest pilnie potrzebny, ponieważ będzie mógł konkurować z napływającą z zewnątrz niezdrową żywnością.
Wysokie ambicje
W dyskusji o rozwoju klastra często pojawiał się aspekt ponadnarodowy. Jak podkreślił Szajna, jednym z celów klastra jest stworzenie rozpoznawalnej marki regionalnej produktów żywnościowych, odnoszącej sukcesy na rynkach regionalnych, polskich, europejskich, a nawet światowych.
Ponadto klaster dąży do stania się inicjatywą ponadregionalną. Planowane jest nawiązanie współpracy z firmami z państw graniczących z Polską – Ukrainy, Słowacji i Czech. Przedsiębiorcy z tych krajów wyrazili już zainteresowanie nawiązaniem współpracy w ramach klastra. Niektórzy członkowie klastra mają już doświadczenia w kooperacji z firmami pochodzącymi z tych państw. Władysław Szajna wyraził nadzieję, że staną się oni pośrednikami w nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów. Elementem promocji klastra za granicą będą wyjazdy na targi (np. do Irlandii, Austrii i na Ukrainę) oraz udział w misjach handlowych i wyjazdach studyjnych.
Podkarpacki Klaster Rolno-Spożywczy to jeden z kilku klastrów utworzonych z inicjatywy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która koordynuje jego działania. Klaster skupia podmioty z Polski Południowo – Wschodniej, w szczególności z Podkarpacia i Małopolski. Członkowie klastra to m.in. Hortino Leżajsk Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego Taurus z Pilzna, Zakład Mięsny Smak Górno, owczarska grupa producencka Podkarpackie Zrzeszenie „Owcan”, Zakład Masarski Trio z Jasła czy wytwarzające ekologiczne pieczywo P.P.H.U. Bio-eko Marian Wójtowicz. Klaster powstał w ramach projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego „Wzmocnienie Instytucjonalnego Systemu Wdrożenia Regionalnej Strategii Innowacji w latach 2007-2013”, działanie „Wspieranie struktur klastrowych w województwie podkarpackim”. Podczas pierwszego spotkania we wrześniu 2011 r. do klastra wstąpiło niespełna 20 podmiotów, obecnie jest ich 40.
Autor: Kinga Kalinowska
Informacja została przygotowana w ramach przedsięwzięcia PARP: „Polskie klastry i polityka klastrowa”.
„Przedsięwzięcie PARP jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu systemowego PARP „Rozwój zasobów ludzkich poprzez promowanie wiedzy, transfer i upowszechnianie innowacji” z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, poddziałanie 2.1.3.”
Tagi:
klaster,
rolnictwo,
klaster rolno -spożywczy,
produkty spożywcze,
rozwój,
przedsiębiorczość,
zarządzanie,
innowacje,
klaster naukowy,
nauka,
biznes,
lab,
laboratorium,
laboratoria
wstecz
Podziel się ze znajomymi