SIMS - Nowy program NCBR wspierający zarządzanie infrastrukturą badawczą
Dzięki funduszom europejskim za kwotę prawie 5 mld złotych w latach 2007-2013 udało się uzyskać w Polsce bardzo szybki rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka polskie instytucje naukowe wybudowały lub wyremontowały swoje laboratoria tworząc ultranowoczesną infrastrukturę badawczą na światowym poziomie. Dziś stajemy przed wyzwaniem jakie niesie utrzymanie tego innowacyjnego sprzętu naukowego oraz zapewnienie najwyższej jakości zarządzania powstałą infrastrukturą badawczą.
W odpowiedzi na potrzeby beneficjentów Narodowe Centrum Badań i Rozwoju stworzyło projekt systemowy - Wsparcie zarządzania infrastrukturą badawczą beneficjentów działań 2.1 oraz 2.2 POIG – SIMS - realizowanego w ramach Programu Kapitał Ludzki. Do uczestnictwa w nim zaproszeni zostali pracownicy najbardziej innowacyjnych polskich uczelni oraz instytutów prowadzących badania naukowe.
W ramach projektu SIMS 120 naukowców, kierowników laboratoriów oraz osób odpowiedzialnych za budowanie strategii rozwoju naukowego w swoich instytucjach wyjedzie na około miesięczne staże zagraniczne do renomowanych uniwersytetów zarządzających dużą infrastrukturą badawczą lub firm i instytutów badawczych wysokich technologii. Dodatkowo stażyści wraz z 60 osobami wspierającymi dane projekty badawcze w zakresie finansów, prawa, zarządzania zasobami ludzkimi, będą mogły skorzystać z profesjonalnych usług doradczych i otrzymać wsparcie na zasadzie mentoringu i spersonalizowanych szkoleń na terenie Polski. Rekrutacja do projektu SIMS rozpocznie się jeszcze w czerwcu 2013 roku.
Więcej informacji dotyczącego programu Utrzymanie i zarządzanie dużą infrastrukturą badawczą w Polsce zostanie zaprezentowane na, organizowanej wspólnie przez NCBR i Fundację na Rzecz Rozwoju Nauki Polskiej, konferencji. W spotkaniu udział wezmą m.in. prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz prof. Krzysztof Jan Kurzydłowskiego, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Podczas konferencji uczestnicy będą rozmawiali także o wyzwaniach i szansach dla utrzymania dużej infrastruktury badawczej w Polsce i Europie w przyszłej perspektywie finansowej – Horyzont 2020.
Źródło: www.pi.gov.pl
Tagi: badania, lab, laboratorium, biotechnologia, innowacje, infrastruktura
wstecz Podziel się ze znajomymi