Politechnika Gdańska, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza oraz PERN Przyjaźń SA - nawiązanie współpracy
Tematem spotkania była prezentacja programu inwestycyjnego PERN, zamierzeń oraz aktualnie realizowanych projektów na terenie województwa Pomorskiego. Szczególną uwagę poświęcono informacji dt. realizacji projektu budowy Terminala Naftowego w Gdańsku.
- Terminal, jako nowoczesny HUB energetyczny, będzie oferował szeroki zakresu usług w zakresie logistyki ropy naftowej i produktów ropopochodnych, w tym: magazynowanie, komponowanie, blendowanie, wzbogacanie – mówił Marcin Moskalewicz – Prezes PERN „Przyjaźń” S.A.
W spotkaniu w Sali Senatu Uczelni uczestniczyli szefowie jednostek badawczych działających w ramach oraz przy Politechnice Gdańskiej, szefowie katedr i wydziałów Uczelni oraz przedstawiciele przedsiębiorców z Pomorza. Obecni byli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, Pani Hanna Dzikowska.
Działania PERN przyczynią się do osiągnięcia części z celów zapisanych w aktualnej Strategii Województwa Pomorskiego 2020 i związanych z bezpieczeństwem energetycznym województwa.
- Politechnika Gdańska posiada wachlarz kompetencji, które mogą być cenne dla PERN i być może w przyszłości, odpowiednio wykorzystane decydować o przewadze technologicznej i konkurencyjności dla firmy – podkreślił dr hab. inż. Jacek Mąkinia – Prorektor ds. współpracy i innowacji PG.
W dyskusji aktywnie brali udział przedstawiciele nauki, m.in.: prorektor Prorektor ds. współpracy i innowacji dr hab. inż. Jacek Mąkinia, prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń (były Rektor PG, Senator VII kadencji) oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Sikora Kierownik Katedry Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego.
- Łączne podatki dla Gdańska z tytułu budowy Terminalu, rozbudowy infrastruktury Naftoportu i rozbudowy bazy magazynowej to około 20,3 mln PLN/rocznie. - podkreślił Marcin Moskalewicz – Prezes PERN „Przyjaźń” S.A.
PERN „Przyjaźń” S.A. jest otwarty na innowacyjne i nowe technologie zarówno z zakresu transportu rurociągowego jak i magazynowania produktów ropopochodnych jak również z zakresu ochrony i zabezpieczenia środowiska naturalnego. W związku z tym strony obecne na spotkaniu podjęły decyzję o podpisaniu umowy o współpracy, która zdefiniuje kluczowe obszary kompetencji oraz zapotrzebowania stron. Umowy jest w przygotowaniu i ma zostać podpisana w ciągu najbliższych miesięcy.
- Inwestycja przy której w kluczowym momencie może bezpośrednio na budowie oraz w ścisłym powiązaniu może pracować kilka tysięcy osób jest istotnym wydarzeniem gospodarczym wpływającym pozytywnie na regionalny rynek pracy jak również na koniunkturę gospodarczą wielu firm z regionu Pomorza, które będę kooperować przy realizacji inwestycji. To dobra informacja dla Pomorza. – podsumował Sławomir Halbryt – Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.
Źródło: www.pg.gda.pl
Tagi: gospodarka, biznes, lab, laboratorium, współpraca
wstecz Podziel się ze znajomymi