BASF inwestuje w rozwój produkcji powłok lakierniczych
Największa chemiczna firma świata wyda 2 mld euro na podniesienie mocy wytwórczych w odniesieniu do wodnych powłok lakierniczych Coatings Demarche, zarówno do podkładów wodnych, jak również powłok bazowych. Rozbudowa ma zostać zakończona na początku 2014 r.
BASF od dawna jest pionierem w dziedzinie powłok lakierniczych dla przemysłu motoryzacyjnego na bazie wody. Technologia ta jest przyjazna dla środowiska, ponieważ woda zastępuje większość rozpuszczalników organicznych, które są wykorzystywane w produkcji powłok rozpuszczalnikowych. Dzięki temu produkcja przyczynia się do ograniczenia emisji lotnych związków organicznych. Podkład wygładza nieregularności powierzchni, zapewnia ochronę przed uderzeniami kamieni oraz zabezpiecza warstwę elektroforetyczną przed promieniowaniem UV. Nadaje także nadwoziu kolor, efekt metaliczny oraz estetyczny wygląd.
- Zwiększając zdolności produkcyjne w zakresie wodnych powłok lakierniczych, staramy się sprostać zapotrzebowaniu naszych klientów, które wzrosło za sprawą powstania nowych fabryk samochodowych w Brazylii. Jest to również wynik wypierania technologii rozpuszczalnikowych na rzecz technologii wodnych – powiedział Antonio Carlos Lacerda, wiceprezes Segmentu Funkcjonalnych Rozwiązań i Infrastruktury BASF South America.
Lacerna dodaje także, iż BASF rozwija zintegrowane procesy, które mogą zredukować jeden lub dwa etapy procesu malowania, utrzymując jednocześnie te same standardy jakości. Technologia ta przyczynia się do optymalizacji czasu i kosztów aplikacji powłok, jest bardziej przyjazna dla środowiska w porównaniu do tradycyjnych sposobów nakładania. Dla przykładu zużycie energii oraz emisja dwutlenku węgla przy użyciu tej metody zostają zredukowane o 20%.
Dział BASF Coatings, który zajmuje się opracowaniem i produkcją m.in. samochodowych powłok lakierniczych na licencjach OEM, osiągnął w 2012 r. przychody ze sprzedaży w wysokości 3 mld euro.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: BASF, lakier, powłoka, rozpuszczalnik organiczny, lab, laboratorium, woda, technologia
wstecz Podziel się ze znajomymi