NCBR i KGHM razem dla innowacji
Krajowy przemysł metali nieżelaznych stanowi bardzo ważną, z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia, dziedzinę gospodarki narodowej. Decydują o tym głównie własne zasoby rud miedzi, zawierające szereg metali towarzyszących. By podtrzymywać przewagę konkurencyjną na światowych rynkach niezbędne jest inwestowanie w nowe technologie. Dlatego KGHM Polska Miedź S.A. oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w grudniu ub. roku podpisały pionierskie porozumienie o współpracy badawczo-rozwojowej dla polskiej branży metali nieżelaznych, którego efektem jest dzisiejsza szczegółowa umowa i specjalny program badawczy. Jest to pierwsza w Polsce inicjatywa, w której międzynarodowa korporacja wyszła z propozycją współfinansowania prac badawczo-rozwojowych do agencji rządowej, czego efektem jest sektorowy program badawczy pn. Zrównoważony rozwój przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii – CuBR. Każdy z podmiotów zobowiązał się do przeznaczenia po 100 mln zł w badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu.
– KGHM od lat inwestuje setki milionów złotych zarówno w rozwój, najnowocześniejsze technologie, jak i ochronę środowiska. Jesteśmy światowym liderem rynku metali nieżelaznych i z dumą w ten sposób reprezentujemy Polskę. Takie programy współpracy polskiej nauki i biznesu, w celu wypracowania unikatowych rozwiązań, pomogą w rozwoju sektora i wzmocnią polską gospodarkę opartą na wiedzy – mówi Dorota Włoch, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. ds. rozwoju.
Programem sektorowym objęte zostaną badania i prace rozwojowe związane z nowymi technologiami wydobycia, procesami metalurgicznymi, przetworzonymi, nowymi wyrobami i ich recyklingiem przy jednoczesnym obniżeniu kosztów środowiskowych. Tym samym program obejmie pełen zakres przemysłu wydobywczego.
– W dzisiejszych czasach ten kto stoi w miejscu, cofa się. Dlatego inwestycje w badania i rozwój to nie tylko powinność państwa, ale także, a może przede wszystkim obowiązek biznesu. Mam nadzieję, że program badawczy, który NCBR współfinansuje z KGHM wyzwoli efekt kuli śniegowej w innych strategicznych sektorach polskiej gospodarki a jestem pewien, że naszemu partnerowi pomoże w dalszej, spektakularnej ekspansji międzynarodowej, którą ułatwią innowacyjne polskie technologie – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Program potrwa 10 lat przy czynnym udziale jednostek naukowych, uczelni oraz przyzakładowych jednostek badawczych. Wykonane prace pozwolą na wzrost poziomu technologicznego i technicznego polskiego przemysłu metali nieżelaznych oraz zwiększenie udziału polskiej nauki w zakresie podstaw procesów przeróbki, metalurgii, przetwórstwa i nowych materiałów w skali światowej.
Szczegóły programu, a także naboru wniosków zostaną ogłoszone na stronie NCBR.gov.pl.
Źródło: www.ncbir.pl
Tagi: metale nieżelazne, innowacje, technologia, lab, laboratorium, wspołpraca, NCBR, KGHM
wstecz Podziel się ze znajomymi