W Puławach będą produkować tworzywa biodegradowalne
Laboratorium, nad wyposażeniem którego prace dobiegają już końca, będzie miejscem służącym opracowaniu i badaniu innowacyjnych formuł biomateriałów nowej generacji. Mają one bazować na roślinnych surowcach odnawialnych, takich jak skrobia ziemniaczana i kukurydziana.
W pierwszym etapie działalności w laboratorium powstawać mają różnego typu mieszanki tworzyw biodegradowalnych w postaci granulatów. Produkcja naturalnego polimeru, jakim jest skrobia, będzie miała na celu obniżenie ceny drogich obecnie tworzyw biodegradowalnych. Dzięki odpowiednim dodatkom poprawiającym m.in. mieszalność komponentów, otrzymane materiały zyskają właściwości mechaniczne zbliżone do tworzyw opakowaniowych, które bazują na surowcach petrochemicznych i nie ulegają biodegradacji.
W drugim etapie z otrzymanych granulatów wytwarzane będą folie biodegradowalne. W zależności od składu i właściwości folie takie znajdą zastosowanie w produkcji worków i reklamówek sklepowych. Laboratorium chce też produkować wielowarstwowe folie o odpowiednich właściwościach barierowych, np. do pakowania żywności. Folie sztywne będą z kolei używane do formowania opakowań o różnych kształtach. Jeszcze inna aplikacja, w której laboratorium ma się specjalizować, to biodegradowalne folie do zastosowań w ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie. Mają się one rozkładać w glebie po określonym czasie.
W dalszej przyszłości planowane jest również wytwarzanie biokompozytów wzmacnianych włóknami naturalnymi. Dodatek włókien pozwoli otrzymać bardziej wytrzymałe materiały polimerowe, które znajdą wzięcie w produkcji elementów sprzętu AGD i detali samochodowych. Kompozyty także będą biodegradowalne.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: Puławski Parku Naukowo – Technologiczny, laboratorium, tworzywo biodegradowalne, lab, produkcja
wstecz Podziel się ze znajomymi