Wspólny projekt koncernów Novozymes i M&G Chemicals
Projekt, którego obydwie firmy wraz z chińskim przedsiębiorstwem Guozhen Group Co są uczestnikami, dotyczyć będzie zbudowania w Azji biorafinerii produkującej glikol etylenowy pochodzący z biomasy. Na drodze polikondensacji z tereftalanu dimetylowego i właśnie glikolu etylenowego otrzymywane jest bowiem tworzywo PET, w produkcji którego specjalizuje się M&G Chemicals.
Novozymes w ramach partnerstwa przez 15 lat będzie miał wyłączność na dostarczanie technologii enzymów. Posłuży ona do realizacji procesu przetwarzania biomasy na glikol etylenowy. Biorafinerię, w której proces ten będzie zachodził wybuduje M&G Chemicals. Ta firma będzie również ostatecznym użytkownikiem tego organicznego związku chemicznego stanowiącego przykład najprostszego alkoholu polihydroksylowego. Z kolei Guozhen Group Co zaopatrywał będzie biorafinerię w biomasę w postaci słomy z pszenicy i słomy kukurydzianej. Biorafineria, która ma być gotowa do pracy w 2015 r., dysponować będzie rocznymi zdolnościami wytwórczymi rzędu 1 mln ton przetwarzanej biomasy. To czterokrotnie większa wydajność niż ma to miejsce we Włoszech, gdzie od miesiąca istnieje podobna instalacja do konwersji biomasy. Powstała ona przy udziale Novozymes i firmy Beta Renewables. Przez rok będzie w stanie dostarczyć 75 mln litrów etanolu celulozowego.
- Poprzez tę inwestycję M&G Chemicals postawił ogromny krok na drodze wiodącej do rozwoju tzw. biogospadarki, w ramach której biomasa jest używana do produkcji paliw, chemikaliów oraz tworzyw sztucznych. Już teraz cieszymy się z długoterminowej współpracy – powiedział Thomas Videbaek, reprezentujący Novozymes.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: koncern, Novozymes, M&G Chemicals, projekt, tworzywa, biorafineria, polikondensacja
wstecz Podziel się ze znajomymi