Sukces wrocławskiej Spółki Stem Cells Spin
Stem Cells Spin S.A. z Wrocławia podpisała umowę na dofinansowanie w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Demonstrator+. Projekt umożliwia dofinansowanie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych, których głównym celem jest wzmocnienie transferu wyników badań naukowych do gospodarki. Jego celem jest stworzenie linii do produkcji wyrobów medycznych i leków na bazie kompleksu aktywnego z komórek macierzystych MIC-1, będącego przełomowym odkryciem wrocławskich naukowców.
Projekt pn. "Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych" całościowo wart 64,9 mln złotych, uzyskał 57 mln zł dofinansowania.
- Ze względu na charakter programu Demonstrator+ podpisanie umowy na realizację naszego projektu stanowi potwierdzenie nie tylko innowacyjności naszych wynalazków, ale także ich potencjału komercjalizacyjnego - twierdzi członek zarządu i dyrektor generalny spółki Stem Cells Spin Grzegorz Smak.
Stem Cells Spin S.A. realizuje strategię komercjalizacji opartą na wdrażaniu produktów na bazie porożogennych komórek macierzystych na kolejne rynki. Spółka opracowała preparaty kosmetyczne oraz weterynaryjne środki pielęgnacyjne, które w 2012 roku wprowadziła na rynek pod własnymi markami Revitacell i Velvetyna. Teraz programy badawczo-rozwojowe ukierunkowane są na obszary medyczne.
- Uruchomienie projektu w ramach programu Demonstrator+ jest istotnym elementem przybliżającym nas do opracowania i wdrożenia w tym zakresie pierwszych produktów, w szczególności wyrobów medycznych - mówi Grzegorz Smak.
Stem Cells Spin S.A. od 2009 roku komercjalizuje jedno z najciekawszych biotechnologicznych odkryć polskiej nauki ostatnich lat - komórki macierzyste MIC-1, czyli porożogenne komórki macierzyste, nazywane przyszłością medycyny regeneracyjnej i kosmetologii. Produkują one białkowe czynniki wzrostu, stymulujące procesy regeneracyjne. To sprawia, że organizm odnawia się sam, a nie za pomocą sztucznych substancji.
Do programu Demonstrator+ napłynęło w sumie 140 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 2,7 mld zł. Projekt Stem Cells Spin S.A. uzyskał najwyższą kwotę dofinansowania.
Źródło: www.farmacom.com.pl
Tagi: Stem Cells Spin S.A., projekt badawczy, lab, laboratorium, komorki macierzyste, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
wstecz Podziel się ze znajomymi