Klastry w nowej perspektywie finansowej UE
Ponieważ struktury klastrowe tworzą korzystne warunki dla otwartych innowacji, sprzyjając współpracy pomiędzy różnymi aktorami procesu tworzenia innowacji, łączeniu komplementarnych umiejętności i kompetencji oraz angażowaniu użytkowników w tworzenie innowacyjnych rozwiązań (user-driven innovation), klastry mogą stać się katalizatorami trwałych zmian, które pozwolą efektywniej wykorzystać istniejące zasoby oraz podnieść wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstw, a tym samym przywrócić Europę na ścieżkę wzrostu.
Wspieranie klastrów, jako narzędzia wdrażania polityki gospodarczej, zakładają dokumenty strategiczne i operacyjne na poziomie europejskim.
Kluczowym dokumentem jest Strategia Europa 2020 i jej projekty przewodnie (inicjatywy flagowe), które przewidują wielowymiarowe wsparcie klastrów, jako instrumentu podnoszenia konkurencyjności i innowacyjności europejskich przedsiębiorstw na globalnym rynku.
W ramach inicjatywy flagowej Unia Innowacji KE dalej będzie wspierać tworzenie klastrów klasy światowej. Ponadto przewiduje się konsolidację programów wspierających współpracę transgraniczną, w tym m.in. inicjatyw na rzecz rozwoju klastrów. Zgodnie z zapisami dokumentu, jedną z cech dobrze działających krajowych i regionalnych systemów badań i innowacji jest istnienie klastrów innowacji i wiedzy.
Druga inicjatywa flagowa Polityka Przemysłowa w Erze Globalizacji nawiązując do klastrów i sieci jako narzędzi zwiększających konkurencyjność przemysłu i wpływających na podniesienie innowacyjności przedsiębiorstw, wskazuje, że polityka klastrowa powinna skupić się na niwelowaniu niedoskonałości rynku i budowaniu pomostu pomiędzy przemysłem a instytucjami badawczymi. Należy wspierać klastry w ramach inteligentnych specjalizacji oraz rozwijać klastry konkurencyjne w skali światowej.
O klastrach wspomina również inicjatywa Europejska Agenda Cyfrowa, która zakłada osiągnięcie przez Europę przewagi konkurencyjnej w kluczowych dziedzinach m.in. poprzez rozwój innowacyjnych klastrów.
Więcej na stronie: www.pi.gov.pl
Tagi: klaster, finansowanie, ue
wstecz Podziel się ze znajomymi