Eksperymantalna instalacja prądotwórcza o dużym potencjale rynkowym
Eksperymantalna instalacja prądotwórcza wykorzystująca wodór i inne gazy palne, została otwarta w marcu 2014 r. w Kędzierzynie-Koźlu. Inwestycja jest efektem współpracy spółki Skotan (branża paliwowa) z naukowcami z Politechniki Krakowskiej i Wrocławskiej.
Lokalizacja instalacji nie jest przypadkowa - została uruchomiona na terenie Zakładów Azotowych Grupy Azoty. Uboczny produkt działania Zakładu - gaz odpadowy powstający w wyniku procesów chemicznych - jest wykorzystywany do produkcji energii.
Inwestycja to wynik realizacji projektu Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych Link prowadzi do serwisu zewnętrznego, który otrzymał 25 mln zł dofinansowania z Programu Innowacyjna Gospodarka. - Koszt instalacji przekroczył 40 milionów złotych, a jej wykonanie nie byłoby możliwe bez dofinansowania unijnego. To był dobry zbieg okoliczności, bo zarówno środki unijne, jak i współpraca z najlepszą w Polsce kadrą w tym zakresie pozwoliły, by ta instalacja ruszyła - podkreślił Marek Pawełczak, prezes firmy Skotan S.A. Projekt charakteryzuje wiele cech, które pozwalają go zaliczyć do strategicznie ważnych. Są to m.in:
- innowacyjność– to pierwsza tego typu instalacja w Polsce,
- ekologiczność – wykorzystanie odpadów gazowych oznacza zmniejszenie obciążenia dla środowiska związanego z produkcją chemiczną i koksowniczą,
- potencjał rynkowy – jeszcze w tym roku można spodziewać się komercjalizacji nowej technologii.
Z punktu widzenia priorytetów Programu Innowacyjna Gospodarka, a przede wszystkim jego następcy – Programu Inteligentny Rozwój - projekty tego typu są szczególnie pożądane. Realizują bowiem ideę współpracy nauki z przemysłem (biznesem), mówiąc obrazowo są „przeniesieniem technologii z próbówki na większą skalę”.
Wytwarzanie prądu z gazów odpadowych to jeden z kilku nowych sposobów pozyskiwania energii. W związku z kurczącymi się zasobami tradycyjnymi i potrzebą ograniczenia emisji CO2 do atmosfery, poszukuje się rozwiązań wpisujących się w „zrównoważony rozwój”. Wśród nich warto wymienić: wykorzystywanie biomasy (energia z odpadów biologicznych), fotowoltaikę (energia słoneczna), korzystanie z zasobów geotermalnych (wysokotemperaturowych) czy potencjału przemieszczających się mas powietrza (elektrownie wiatrowe).
Źródło: www.mir.gov.pl
Tagi: wodor, gaz, prad, lab, laboratorium, innowacje, instalacja, inwestycje, dotacje unijne, ekologia, odpad
wstecz Podziel się ze znajomymi