Kolejne inwestycje Global Cosmed
Global Cosmed, producent kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej, prowadzi rozmowy akwizycyjne z trzema spółkami - dwiema z Niemiec i jedną z Polski. Negocjacje są jednak trudne i nie znajdują się na bardzo zaawansowanym etapie - poinformowała na konferencji prezes Ewa Wójcikowska.
"Prowadzimy rozmowy akwizycyjne zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, ale są one dość trudne. Spółki, z którymi negocjujemy są jednocześnie naszymi konkurentami, dlatego nie ma z ich strony pełnej woli do odsłonienia się. Mamy też dylemat, czy rzeczywiście wniosą one dla nas wartość dodaną" - powiedziała Wójcikowska.
Prezes poinformowała, że Global Cosmed prowadzi obecnie rozmowy z dwiema spółkami z Niemiec i jedną z Polski.
"W jednym przypadku chodzi o spółkę, której produkcja mogłaby zostać częściowo relokowana do Polski. Generuje ona do 30 mln euro przychodów rocznie. Wróciliśmy także do rozmów z drugą niemiecką spółką, znacznie większą od nas. Jej roczne obroty to ponad 90 mln euro. Niestety ostatnio boryka się ona z pewnymi problemami, co studzi nasze apetyty" - powiedziała.
"Prowadzimy także negocjacje na rynku polskim ze spółką, która ma w swojej ofercie zarówno private label, jak i swoje marki. To jest nasz kontrahent i mamy obietnicę, że proces due diligence wystartuje na początku II połowy roku. Obroty tej spółki za 2012 r. wynosiły 29 mln zł" - dodała.
Wójcikowska informowała wcześniej, że na rynku polskim są dwie spółki, którym Global Cosmed przygląda się pod kątem akwizycji.
"Druga polska firma się wykruszyła" - powiedziała prezes.
Dodała, że spółka nie wyznaczyła sobie konkretnego terminu, w którym chce zrealizować przejęcie.
"Najważniejsze są dla nas możliwe do uzyskania efekty synergii i wartość dodana. Mamy różne doświadczenia z akwizycjami i nie chcemy się spieszyć" - powiedziała.
W tym roku spółka zamierza rozpocząć inwestycje w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
"Jesteśmy na etapie pozyskiwania pozwolenia na działalność w strefie. Zakładamy, że proces ten zakończy się w kwietniu. Liczymy także, że późną wiosną będziemy mogli rozpocząć budowę mieszalni, którą chcemy zakończyć jeszcze w tym roku. Dzięki temu podwoimy swoje moce produkcyjne i będziemy mogli brać udział w nowych przetargach wielkowolumenowych" - powiedziała prezes.
Dodała, że inwestycja w Tarnobrzeskiej SEE obejmie, poza mieszalnią, magazyn surowca, dwie linie do konfekcjonowania i część produkcyjną. Łączny koszt to blisko 22 mln zł. Inwestycja w 40 proc. ma zostać sfinansowana przy pomocy środków własnych, pochodzących m.in. z ubiegłorocznej oferty publicznej, a w 60 proc. z kredytów.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: Global Cosmed, chemia gospodarcza, kosmetyki, lab, laboratorium, inwestycje
wstecz Podziel się ze znajomymi