Centrum BioNanoTechno UwB: Jak nauka może wspierać przemysł?
Centrum Syntezy i Analizy BioNanoTechno UwB, którego otwarcia będziemy już niedługo świadkami, stanowi połączenie trzech potencjałów rozwojowych województwa podlaskiego: wiedzy, nauki i przedsiębiorczości. Badania naukowe prowadzone w laboratoriach będą dotyczyły m.in. chemii, biologii, kosmetologii, biotechnologii, materiałoznawstwa. Powstanie Centrum stwarza nowe możliwości rozwoju naukowego, jak i współpracy z przedsiębiorcami.
Pomysł Utworzenia Centrum Syntezy i Analizy BioNanoTechno Uniwersytetu w Białymstoku zrodził się z potrzeby unowocześnienia infrastruktury laboratoryjnej niezbędnej do prowadzenia badań naukowych na światowym poziomie w Instytucie Chemii UwB. Idea utworzenia Centrum powstała w odpowiedzi na konkurs zorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, I Oś priorytetowa Nowoczesna Gospodarka, Działanie I.3 Wspieranie Innowacji w roku 2009, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Celem jest unowocześnienie i zróżnicowanie potencjału badawczego w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Białymstoku oraz utworzenie infrastruktury laboratoryjnej Centrum Syntezy i Analizy BioNanoTechno składającego się z trzech specjalistycznych pracowni:
- Pracowni Biochemii i Biologii Strukturalnej,
- Pracowni Nanotechnologii i Chemii Materiałowej,
- Pracowni Nowoczesnych Technologii Syntezy i Analizy Polimerów
oraz laboratorium o charakterze ogólnym, stanowiącego uzupełnienie wymienionych pracowni.
Potrzeba utworzenia specjalistycznego zespołu laboratoriów wynika przede wszystkim ze stałego wzrostu znaczenia roli nauki i nowoczesnych badań naukowych dla gospodarki kraju, w tym północno-wschodniej Polski. Prowadzenie coraz szerzej zakrojonych badań naukowych jest niemożliwe bez zapewnienia kadrze naukowej dostępu do wysokospecjalistycznej aparatury badawczej. Sprzęt, który będzie znajdować się w centrum, będzie unikalny i nowoczesny, wykorzystujący najnowsze odkrycia technologiczne. Takiej aparatury nikt z regionu północno-wschodniej Polski jak dotąd nie zakupił (np. monokrystaliczny dyfraktometr rentgenowski, transmisyjny mikroskop elektronowy, elipsometr, chromatografy żelowe, termograwimetr, skaningowy kalorymetr różnicowy).
Oddanie do użytku nowoczesnych laboratoriów i pracowni Centrum oraz ich kompleksowe wyposażenie przyczyni się do powstania szeregu korzyści społecznych, takich jak: wzmocnienie roli Uniwersytetu w Białymstoku w tworzeniu konkurencyjnej gospodarki; zacieśnienie współpracy z innymi ośrodkami dydaktyczno-naukowymi oraz podmiotami gospodarczymi na rzecz rozwoju polskiej nauki i przedsiębiorczości; poprawa jakości prowadzonych badań i dostępności do nich; wykorzystanie aktywności środowisk naukowych oraz ich potencjału intelektualnego dla rozwoju gospodarczego i społecznego województwa podlaskiego; stworzenie szansy na czynne uczestnictwo przedsiębiorców w procesach naukowo-badawczych; wspieranie działań mających na celu integrację społeczną; zwiększenie potencjału badawczo-naukowego UwB umożliwiającego większy udział w tworzeniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej; zwiększenie liczby studentów pragnących kształcić się na nowoczesnych kierunkach.
Źródło: http://www.nanonet.pl
http://laboratoria.net/biznes-i-przetargi/12664.html