Powstanie "pływające laboratorium"
- Budowa tak nowoczesnego statku dla Uniwersytetu Gdańskiego jest możliwa również dzięki wysokim naukowo-badawczym notowaniom Wydziału Oceanografii i Geografii - powiedział podczas spotkania wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, dr hab. Jacek Guliński.
Stępka jest częścią kadłuba, a jej budowa symbolicznie oznacza wykonanie najważniejszej części dokumentacji i rozpoczęcie budowy statku – pierwszej tak specjalistycznej jednostki pływającej dla polskiego armatora, czyli Uniwersytetu Gdańskiego.
Katamaran będzie przystosowany do prowadzenia interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego (m.in. dna morskiego, batymetrycznych, magnetyczno-sejsmoakustycznych, geologicznych, fizycznych, biologicznych i chemicznych) oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów Wydziału Oceanografii i Geografii UG. Zostanie wyposażony w urządzenia pokładowe, pomiarowe i badawcze, stanowisko do badań gazów i aerozoli, komory chłodnicze i termostatyzowane, a także laboratoria dopasowane do potrzeb naukowców i studentów. Na statku powstanie też nowoczesna, wyposażona w komputery i multimedia sala dydaktyczna. Jego możliwości techniczne pozwolą na prowadzenie badań naukowych Morza Bałtyckiego nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych i przy małym zanurzeniu, a także na realizowanie dłuższych rejsów w celach badawczych.
Inwestycja jest umieszczona na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej w ramach projektu Narodowe Centrum Badań Bałtyckich. Dzięki jej realizacji możliwe będzie prowadzenie na światowym poziomie interdyscyplinarnych badań morskich na rzecz racjonalnego zarządzania i zrównoważonego rozwoju strefy brzegowej Bałtyku.
Fundusze na budowę jednostki, w wysokości 36 milionów złotych, przyznało Instytutowi Oceanografii UG Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego decyzją z 2011 r. na finansowanie projektu pn.: „Specjalistyczny statek naukowo-badawczy „OCEANOGRAF” do interdyscyplinarnych badań Morza Bałtyckiego”.
Zakończenie budowy statku zaplanowano na wiosnę 2014 roku.
Źródło: http://www.nauka.gov.pl/