22 mld euro w badania i innowacje
Partnerstwa publiczno-prywatne w dziedzinie badań zwiększą konkurencyjność przemysłu UE w sektorach, które już obecnie zapewniają ponad 4 miliony miejsc pracy. Dostarczą one również rozwiązań dla głównych wyzwań społecznych, takich jak ograniczenie emisji dwutlenku węgla czy opracowanie antybiotyków następnej generacji, z którymi sam rynek nie potrafił sobie poradzić wystarczająco szybko. W pakiecie zaproponowano również rozszerzenie inicjatywy w zakresie wykorzystania inwestycji w badania i innowacje w dziedzinie zarządzania ruchem lotniczym na rzecz wspierania Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej.
Jak poinformowała 10 lipca br. w swoim komunikacie Komisja Europejska, do 8 mld euro przewidzianych na rzecz inwestycji z kolejnego unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020”, sektor przemysłu dołoży około 10 mld euro, a państwa członkowskie UE blisko 4 mld euro.
Pięć partnerstw publiczno-prywatnych, zwanych „wspólnymi inicjatywami technologicznymi” (WIT) to:
- Leki innowacyjne 2 (IMI2): opracowywanie nowej generacji szczepionek, leków i terapii, takich jak nowe antybiotyki,
- Ogniwa paliwowe i technologie wodorowe 2 (FCH2): rozszerzanie zakresu stosowania czystych i wydajnych technologii w zakresie transportu, przemysłu i energii,
- „Czyste niebo” 2 (CS2): konstrukcja czystszych, cichszych samolotów wytwarzających znacznie mniej CO2,
- Przemysł surowców odnawialnych (BBI): wykorzystywanie odnawialnych zasobów naturalnych i innowacyjnych technologii do produkcji ekologicznych produktów codziennego użytku,
- Elementy i systemy elektroniczne (ECSEL): pobudzanie europejskich zdolności produkcyjnych w zakresie elektroniki.
Więcej informacji, w tym budżet inwestycji przeznaczony na wspólne inicjatywy technologiczne znaleźć można na stronie http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-668_pl.htm.
Źródło: www.pi.gov.pl
http://laboratoria.net/biznes-i-przetargi/18829.html