Konkurs na projekty dotyczące wychwytywania i składowania dwutlenku węgla
Program Polsko-Norweska Współpraca Badawcza stworzony został by zapewnić finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych wspólnie przez organizacje badawcze w Polsce i Norwegii. Bardzo duży nacisk położono na wzmocnienie współpracy instytucji z obu państw a mechanizmy wdrażane w celu intensyfikacji tej współpracy obejmują także komponent mobilności naukowej. Pozwala on polskim i norweskim wykonawcom projektów korzystać z doświadczeń badawczych partnera.
Projekty, dla których nabór potrwa od 13 września do 15 listopada br., powinny koncentrować się na obszarach dotyczących technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS), obejmujących: instalacje pilotażowe, nowe innowacyjne rozwiązania w zakresie wychwytywania CO2, pozyskanie wiedzy usprawniającej składowanie CO2 na szeroką skalę, wpływ na środowisko, a także wzmacnianie społecznej i politycznej świadomości w zakresie CCS. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi 10 541 176 euro.
Program Polsko-Norweska Współpraca Badawcza, realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, został uruchomiony w obecności Ambasadora Królestwa Norwegii oraz Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju we wrześniu 2012 roku. W tym samym roku ogłoszono dwa konkursy: konkurs główny tzw. ‘core call’ na projekty polsko-norweskie w obszarach takich jak ochrona środowiska, zmiany klimatyczne, zdrowie, nauki społeczne i współpraca dwustronna,równość płci oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, a także konkurs w ramach Funduszu Małych Grantów tzw. ‘Small Grant Scheme’ na projekty realizowane przez kobiety w naukach technicznych.Dofinansowanie otrzymało 95 projektów w łącznej kwocie wynoszącej ponad 60 mln euro.
Szczegółowe informacje o naborze są dostępne na stronie NCBR pod adresem: www.ncbr.gov.pl/en/norwaygrants.
Źródło: www.ncbir.pl
http://laboratoria.net/biznes-i-przetargi/19322.html