UE zatwierdziła 77 miliardów na badania naukowe w Europie
Na wtorkowym posiedzeniu Rada UE przyjęła kluczowe dla Horyzontu 2020 dokumenty – m.in. rozporządzenia dotyczące ustanowienia programu i zasad uczestnictwa. Prace nad programem trwały ponad dwa lata, a Polska była jednym z ich najbardziej aktywnych uczestników. W posiedzeniu Rady uczestniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Jacek Guliński.
Horyzont 2020 to największy program badawczy na świecie. Jego budżet w nowej perspektywie finansowej UE to ponad 77 mld euro. Program ma podnieść konkurencyjność europejskiej nauki i wzmocnić jej pozycję w globalnym wyścigu. Jego głównym założeniem było stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, przez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Program oparty jest na trzech filarach: finansowaniu pionierskich w oparciu o zasadę doskonałości (excellence in science), finansowaniu badań, które wzmacniają rolę UE w przemyśle (industrial leadership) oraz finansowaniu badań na rzecz wyzwań społecznych (societal challenges).
Pierwsze konkursy w ramach Horyzontu 2020 zostaną ogłoszone już 11 grudnia.
Rada UE przyjęła też 3 grudnia pakiet dokumentów, ustanawiający program Erasmus Plus. Łączy on pod jednym szyldem dotychczasowe programy wymiany studenckiej, edukacyjne, szkoleniowe i młodzieżowe – m.in. Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci. Ma dysponować o 40 proc. większym budżetem niż obecne inicjatywy. Nowy program ułatwi młodym ludziom w wieku od 13 do 30 lat naukę i studiowanie za granicą. Po raz pierwszy w ramach nowego programu utworzony zostanie system gwarancji kredytów na jedno- lub dwuletnie studia magisterskie w innym kraju UE.
Źródło: www.nauka.gov.pl
http://laboratoria.net/biznes-i-przetargi/20128.html