Strategia Makroregionalna UE dla Karpat
Zorganizowana z inicjatywy Tomasza Poręby Posła do Parlamentu Europejskiego, konferencja pt. „Strategia Makroregionalna UE dla Regionu Karpat” dotyczyła kwestii utworzenia unijnej strategii rozwoju dla Karpat. W wystąpieniu otwierającym były Wiceminister Rozwoju Regionalnego Jerzy Kwieciński podkreślił ogromy potencjał regionu karpackiego, a Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego prof. Danuta Hübner zaapelowała o większą współpracę między krajami karpackimi i podkreśliła konieczność synergii w wykorzystaniu rożnych funduszy UE na rzecz rozwoju tego obszaru.
Przewidziany wśród panelistów Wicepremier Ukrainy Oleksandr Viłkuł odwołał swój przyjazd do Brukseli z racji ostatnich wydarzeń na Ukrainie i przesłał list do uczestników konferencji – z pewnością zabrakło tego głosu w dyskusji, zważywszy że Karpaty rozciągają się na obszarze 7 państw, w tym także spoza UE.
Warto nadmienić, że swoje strategie makroregionalne mają już takie obszary Unii Europejskiej jak Morze Śródziemne, Morze Bałtyckie czy kraje naddunajskie. Podczas dyskusji, w której uczestniczyli posłowie do PE Tomasz Poręba, Miroslav Mikolášik, Ryszard Legutko, Petru Constantin Luhan oraz Ambasador Serbii J.E. Vesna Arsic i Stały Przedstawiciel Republiki Serbii przy Unii Europejskiej J.E. Dusko Lopandic przywołano niedawną, mocno rozczarowującą wypowiedź Komisarza Daciana Ciolosa, w ocenie którego nie ma potrzeby tworzyć „Strategii Karpackiej” wobec już istniejącej „Strategii Dunajskiej”. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, „Strategia Dunajska” dotyczy obszarów nadrzecznych więc z definicji nie przystaje do specyfiki regionów górskich i nawet jeśli częściowo się pokrywa, to istnienie jednej nie wyklucza drugiej; przeciwnie: obie powinny się uzupełniać. Dodajmy, że „Strategia Dunajska” nie obejmuje terytorium Polski i Podkarpacia…
Kwestia utworzenia osobnej strategii dla Karpat po raz pierwszy została poruszona na sesji plenarnej PE w Strasburgu 10 października 2013 r. Karpaty to jeden z najbiedniejszych obszarów wschodniej granicy UE borykający się między innymi z problemami bezrobocia, wyludnienia oraz degradacji środowiska. Stworzenie strategii na poziomie UE umożliwiłoby realizację nowych przedsięwzięć finansowanych z budżetu UE mających na celu wielowymiarową stymulację rozwoju tego regionu.
Konferencja zakończyła się propozycją Posła do PE T. Poręby w sprawie utworzenia intergrupy parlamentarnej na rzecz Karpat i została zaaprobowana przez posła do PE Petru Constantin Luhan’a z Rumunii.
Autor: Anna Pawelczak i Renata Jasiołek
Źródło: www.malopolska.pl
http://laboratoria.net/biznes-i-przetargi/20151.html